Dodaj publikację
Autor
Piotr Kozieł
Data publikacji
2022-02-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł traktujący o wpływie aktywności fizycznej na dzieci i młodzież, korzyściach jakie niesie ruchu, oraz zagrożeniach i skutkach niskiej aktywności fizycznej. Przedstawiono również statystykę związaną z nieprawidłową masą ciała polskich dzieci i nastolatków, wykazując konsekwencje takiego stanu rzeczy.
 Pobierz (docx, 20,3 KB)

Podgląd treści

Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży.

Zachowania prozdrowotne są szeroko propagowane w dzisiejszych czasach, powstają programy mające na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Jednakże często, ruch przegrywa z grą na komputerze, surfowaniem po internecie, czy czasem spędzanym na portalach społecznościowych.

Zagadnienie ruchu i jego wpływu na organizm jest coraz częściej dyskutowane. Zmianie uległa choćby piramida zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży ( Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej), u której podstaw znajduje się aktualnie właśnie aktywność fizyczna. To właśnie ruch powinien nam towarzyszyć każdego dnia, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Obok regularnej aktywności fizycznej eksperci zwracają uwagę na równie ważny aspekt, którym jest odpowiednia dieta i racjonalne odżywianie. Istotne jest zatem, abyśmy kształtowali zdrowe nawyki, wprowadzali je do naszego życia już od najmłodszych lat.

Zacząć należy od małych zmian, regularnie powtarzanych, które z czasem staną się nawykiem. Wprowadzenie nawyku ruchu jest kwestią fundamentalną - propagowana niegdyś zasada 3 x 30 x 130, czyli aktywność fizyczna podejmowana 3 razy w tygodniu po 30 minut, z tętnem na poziomie 130 uderzeń na minutę, straciła na swojej aktualności. Ruszać mamy się codziennie, a nie 3 razy w tygodniu, musimy wykształcić nawyk codziennej aktywności fizycznej, na wzór mycia zębów - robimy to codziennie, kilkukrotnie. Należy bodźcować mózg, regularnymi krótkimi dawkami aktywności fizycznej - uczyć go codziennego ruchu, który jest niezbędnym warunkiem zdrowego stylu życia, bez niego człowiek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Zacząć można od naprawdę drobnych rzeczy:

zamiast wjechać windą, wejść po schodach

zamiast ruchomych schodów wybrać tradycyjne

pozwolić pójść dziecku pieszo do szkoły, zamiast je podwozić

wyjść z psem na spacer

zaangażować dziecko do obowiązków domowych np. sprzątanie, wynoszenie śmieci

wspólnie z dzieckiem podejmować aktywność fizyczną, choćby przez zabawy na świeżym powietrzu - dziecko będzie zmotywowane widząc, ze za słowami rodziców idą również czyny i sami rodzice podejmują aktywność fizyczną, dając dobry przykład.

Zatem należy działać dwuetapowo, najpierw wplatając spontaniczną aktywność fizyczną w naturalny rytm dnia pracy i wypoczynku, a następnie stopniowo wprowadzać regularny, racjonalny, dostosowany do możliwości wysiłek fizyczny o zwiększonej intensywności.

Warto podkreślić, jakie benefity niesie za sobą aktywność fizyczna podejmowana w młodym wieku. Otóż wspomaga ona rozwój fizyczny poprzez wzrost i rozwój mięśni, organizm jest dotleniony, dzięki czemu wspomagane będą procesy myślowe, poprawi się koncentracja i zdolności poznawcze. Ponadto poprzez ruch wspomagamy także rozwój psychiczny dziecka - uczy się ono jak przyjmować sukces, jak radzić sobie z porażką oraz w jaki sposób ...