Dodaj publikację
Autor
Ewa Szyszka
Data publikacji
2022-02-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez: rozwijanie spostrzegawczości, skupianie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich, równoważenie lateralne organizmu oraz kształtowanie umiejętności społecznych i kompetencji kluczowych.
 Pobierz (doc, 37,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w dniu 26.11.2020 r.
grupie VI – Pingwinki
Przedszkole Samorządowe nr 1 w Warce

Temat: „Wesołe zabawy – kodowanie na dywanie”

Prowadząca: Ewa Szyszka

Grupa wiekowa: 4 i 5 latki

Obszar: I 5, I 7, II 8, III 5, IV 1, IV 11, IV 12, IV 15, IV 19.

CELE OGÓLNE:
Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez:
– rozwijanie spostrzegawczości
– tworzenie zbiorów według określonej kategorii
– rozróżnianie i nazywanie podstawowych kolorów
– rozróżnianie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych
– odczytywanie – rozumienie symboli i znaków
– skupianie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji
i kontynuowanie ich
– rozwijanie logicznego myślenia
– wyrabianie sprawności dłoni i palców
– doskonalenie umiejętności określania kierunków
– doskonalenie płynności i elastyczności ruchów
– równoważenie lateralne organizmu
– kształtowanie umiejętności społecznych i kompetencji kluczowych

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
– tworzy zbiory według określonej kategorii
– rozpoznaje i nazywa kolory podstawowe
– rozpoznaje i nazywa podstawowe figury geometryczne
– odczytuje i rozumie symbole i znaki
– przelicza w zakresie 7 i więcej (dzieci 4 – letnie w zakresie 5)
– zna zapis cyfrowy 1-10 (dzieci 4 – letnie 1- 5)
– potrafi odwzorować układ elementów
– zgodnie współpracuje w grupie
– reaguje na sygnał wzrokowy
– określa stosunki przestrzenne (do góry, do dołu, w prawo, w lewo, dookoła)
– wykonuje ćwiczenia rytmiczne wyrównujące napięcie mięśniowe po obydwu stronach osi ciała

METODY:
słowna, czynna, pokazowa, aktywizująca

FORMY:
indywidualna, zespołowa zróżnicowana.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
plansze z figurami geometrycznymi, kolorowe sylwety figur geometrycznych, kolorowe tabliczki, plansze symboli i znaków do kodowania, kolorowe kubeczki, pudełko po 10 jajkach dla każdego dziecka, kolorowe kulki zwinięte z bibuły, plansze z zapisem kodu, odtwarzacz CD, płyta CD, paski bibuły, znaczki motywacyjne dla każdego dziecka.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie wierszem. Ilustrowanie treści wiersza ruchem ciała.
Na paluszki się wspinamy
W górę rączki wyciągamy
Do podłogi dotykamy
I do siebie pomachamy. Dzień dobry.

2. Zabawa „O jakim kształcie myślę” - klasyfikowanie według cech koloru i kształtu.

3. Zabawa „Czerwony, zielony, niebieski…uwaga…refleks”
Nauczyciel wspólnie z dziećmi przyporządkowuje kolor do ćwiczenia np.: czerwony – podskok, zielony – pajacyk, niebieski – przysiad.
Dzieci zapamiętują, jaki kolor odpowiada, jakiemu ćwiczeniu.
Nauczyciel pokazuje tabliczkę określonego koloru a dzieci, wykonują właściwe ćwiczenie.
Nauczyciel dość szybko zmienia tabliczki z kolorami.

4. Zabawa „Kolorowe kulki”.
Nauczyciel recytuje rymowankę:
Kolorowe kulki mamy
W pudełeczku je trzymamy.
Pudło, pudło potrząsamy,
by w nim wszystkie podskakiwały
Krąży pudło tu i tam
otwórz je i ułóż sam.
Podczas recytacji dzieci podają sobie pudełka i wykonują czynności zgodnie z treścią rymowanki. Następnie otwierają pudełko i układają według wzoru pierwszy rząd kolorowych kulek. Drugi układają tak ...