Dodaj publikację
Autor
Ewa Szyszka
Data publikacji
2022-02-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wzbogacanie wiedzy dzieci na temat tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
 Pobierz (docx, 20,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęcia otwartego przeprowadzonego w dniu 15.12.2021r. w grupie X „Foczki”

(ZAJĘCIE ON-LINE NAGRANIE DLA RODZICÓW)

Temat: Pierwsza gwiazdka – aktywizowanie dzieci przy wspólnej pracy plastycznej.

Prowadząca: Ewa Szyszka

Grupa wiekowa – 5 latki

Obszar: I 7, III 1, III 7, III 8, V 1, IV 7, IV 12.

CELE OGÓLNE:

aktywizacja grupy i wykonanie pracy plastycznej

wzbogacanie wiedzy dzieci na temat tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia

wprowadzenie radosnej świątecznej atmosfery

CELE OPERACYJNE:

zdobywanie umiejętności składania papieru wg zasad origami

doskonalenie percepcji wzrokowej

usprawnianie motoryki małej

rozwijanie wyobraźni

rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych

rozwijanie umiejętności współpracy w grupie

rozumienie i stosowanie się do poleceń wydawanych przez nauczyciela

METODY:

czynna, pokazowa, słowna, elementy metody Edukacja przez ruch

FORMY:

indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagrania CD i MP3, chusta animacyjna, gwiazdki brokatowe, „magiczna różdżka”, instrument - trójkąt, żółte i czerwone duże i małe kółka z papieru, 4 granatowe brystole, nożyczki, klej, farby, gąbeczki do malowania, sypki brokat, gwiazdy do ewaluacji.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Opowieść ruchowa „Narodziny gwiazdy”.

Gasimy światło w sali, w tle słychać muzykę relaksacyjną. Dzieci leżą na podłodze okryte chustą animacyjną. Nauczyciel trzyma w dłoni magiczną różdżkę i mówi: Witajcie małe iskierki. Za dotknięciem magicznej różdżki zmienicie się w wielkie gwiazdy, świecące mocnym blaskiem (n-l dotyka różdżką dzieci, które powoli wstają i wychodzą spod chusty). Gwiazdeczki powolutku się budzą, rozciągają swoje ramiona, rozglądają się dookoła (dzieci wykonują czynności wypowiedziane przez nauczyciela). Jesteście już dużymi gwiazdami, więc pora dodać na niebie trochę ruchu i blasku (dzieci podskakują i wirują). Każda z gwiazd musi odnaleźć swoje miejcie na niebie (dzieci chodzą na palcach). Uwaga gwiazdeczki, budzi się słońce i nadchodzi dzień – gwiazdy zasypiają (dzieci powoli kładą się na dywanie i zamykają oczy).

Wprowadzenie w świąteczny nastrój – wspólne zaśpiewanie piosenki „ A Mikołaj pędzi”.

„Świąteczny czas” – zabawa orientacyjno– porządkowa. Nauczyciel gra na trójkącie, dzieci biegają po sali. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i dzielą na sylaby wypowiedziane przez nauczyciela słowa związane ze Świętami Bożego Narodzenia (choinka, Mikołaj, prezenty, grudzień, kolędy, opłatek)

„Prawda czy fałsz”. Nauczyciel wypowiada zdania związane ze świętami. Jeżeli zdanie jest prawdziwe, dzieci podnoszą żółte kółko. Jeżeli zdanie jest fałszywe, podnoszą czerwone kółko.

- Święta Bożego Narodzenia obchodzimy latem.

- Na Święta Bożego Narodzenia ubieramy choinkę.

- Na stole wigilijnym są ryby.

- Przy wigilijnym stole dzielimy się opłatkiem

- Na Święta Bożego Narodzenia malujemy pisanki.

- Pod choinką leżą prezenty od Mikołaja.

- Podczas Świąt Bożego Narodzenia śpiewamy kolędy.

Origami story „Pierwsza gwiazdka” – opowieść do ...