Dodaj publikację
Autor
Magdalena Nadaj
Data publikacji
2022-02-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć dla uczniów klasy III Szkoły Przysposabiającej do Pracy z przedmiotu Zajęcia rozwijające komunikowanie się.
 Pobierz (docx, 16,6 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ

Konspekt zajęć dla klasy: 3ap Szkoła Przysposabiająca do Pracy

Nauczyciel prowadzący zajęcia: Magdalena Nadaj

Temat: Źródła informacji jako narzędzia wiedzy i komunikacji.

Rodzaj zajęć: Zajęcia rozwijające komunikowanie się.

Czas realizacji zajęć: 1 godzina lekcyjna.

CELE GŁÓWNE:

rozbudzenie ciekawości otaczającego świata, wyciągnięcie wniosków z pracy, tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości poprzez doświadczanie,

przygotowanie do wykonania (indywidualnie i zespołowo) różnych prac, mających na celu zaspokojenie potrzeb własnych i otoczenia,

kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi źródłami wiedzy,

rozwijanie umiejętności pracy w zespole,

opanowanie umiejętności społecznych przydatnych w codziennym życiu.

CELE OPERACYJNE: uczeń:

zna różne źródła informacji i potrafi z nich korzystać,

potrafi uważnie słuchać i podawać istotne informacje,

podejmuje próby przewidzenia wyniku swojej pracy i pracy kolegów,

przeprowadza czynności zgodnie z instruktażem nauczyciela,

aktywnie uczestniczy w zajęciach, podejmuje działania,

potrafi przestrzegać zasad współpracując w grupie,

wie jak wykonać zadanie, rozumie polecenie nauczyciela,

utrwala wiedzę na temat dostępnych źródeł informacji i ich umiejętnym wykorzystaniu,

rozumie potrzebę zdobywania wiedzy, komunikowania się i weryfikowania informacji, bezpiecznie korzysta z mediów,

sprawnie korzysta z możliwości różnych metod wyszukiwania informacji.

METODY:

a) oparte na słowie: rozmowa kierowana, instruowanie działań uczniów przez nauczyciela, wyjaśnienie zasad przeprowadzenia zajęć,

b) oparte na oglądzie: obserwacja, pokaz, doświadczanie,

c) oparte na praktycznym działaniu: aktywne uczestniczenie w zajęciach, aktywne słuchanie, przygotowanie plakatu.

FORMY PRACY:

zbiorowa zindywidualizowana,

indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

radiomagnetofon,

gazety, książki, albumy itp.,

arkusz papieru formatu A3.

PRZEBIEG LEKCJI:

Część wstępna:

przywitanie się z uczniami, podanie tematu i celu zajęć,

wstępne zapoznanie uczniów z tematem lekcji,

Część postępująca:

omówienie czym jest „informacja”; przedstawienie źródeł informacji, ich podział,

słuchanie wiadomości w radio, nauka aktywnego słuchania i zdobywania informacji dzięki przekazowi w radio. Omówienie treści płynących z radio.

grupowanie źródeł informacji, z których najczęściej korzystamy; podział ich na źródła wzrokowe, słuchowe i wizualne (wzrokowo-słuchowe),

korzyści i zagrożenia płynące z Internetu (bezpieczne media),

dokańczanie zdań np. słyszałem/widziałem, zobaczyłem dzisiaj jak…,

„na tropie informacji” – szukanie źródeł informacji,

wykonanie plakatu – źródła informacji.

Część końcowa:

obserwacja i omówienie wykonanego zadania,

porządkowanie miejsca pracy,

podsumowanie zajęć i podziękowanie za współpracę,

zastosowanie wzmocnień pozytywnych na koniec zajęć,

rozmowa na temat poznanych treści,

ocena zachowania i zaangażowanie w pracę poszczególnych uczniów,

pożegnanie uczniów w miłej atmosferze.