Dodaj publikację
Autor
Magdalena Nadaj
Data publikacji
2022-02-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Omówienie kluczowych zagadnień dotyczących seksualności człowieka tj. potrzeba seksualna, tożsamość płciowa, orientacja seksualna, preferencje seksualne i realizacja seksualna.
 Pobierz (docx, 20,4 KB)

Podgląd treści

SEKSUALNOŚĆ CZŁOWIEKA.

Kluczowe pojęcia.

Współczesne społeczeństwo przeżywa od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia prawie, że trwającą nieustannie, rewolucję seksualną. Seksualność człowieka podlega dyskusjom, wzbudzając liczne dylematy i kontrowersje. Seks i seksualność są naturalną i integralną, nieodłączną częścią naszego życia. Seksualność jest terminem różnorodnie definiowanym w literaturze fachowej, a wynika to z faktu, że jest ona rezultatem wzajemnie powiązanych ze sobą i oddziałujących na siebie czynników:

biologicznych

psychologicznych

społeczno – kulturowych.

Podstawowym czynnikiem do ujawnienia się seksualności są czynniki biologiczne. Wpływają one na zróżnicowanie płciowe, mając swój początek w stadium embrionalnym, a kończąc na okresie dojrzewania. Na potencjał fizjologiczny oddziałują czynniki psychologiczne i społeczno-kulturowe. Aspekt fizjologiczny i społeczny seksualności związany jest z tym, że potrzeba seksualna współistnieje z potrzebą tworzenia więzi i bliskości (Waszyńska, 2003; za: Imieliński, 1985; s.11). Każdego człowieka charakteryzuje pierwotna potrzeba przywiązania i więzi, ponieważ jest to uniwersalna potrzeba, a popęd seksualny jest tylko jednym z przejawów płciowości i jednym ze sposobów wyrażania tego szczególnego rodzaju więzi, jakimi są więzi erotyczne. Stąd też prawidłowy rozwój psychoseksualny znamionuje, ani to tłumienie popędu, ani jego rozładowywanie. Przemyślane wychowanie zmierza ku integracji sfery seksualnej z trwałą więzią uczuciową kształtowaną i licznie wyrażaną od początku życia człowieka.

Potrzeba seksualna jak podaje K. Obuchowski to „składnik dążeniowy popędu zachowania gatunku – funkcjonalnie zautonomizowany oraz kulturowo i jednostkowo uformowany. Jest to taka właściwość człowieka, która powoduje, że po osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości hormonalnej zdolny jest on do uzyskania, w określonych warunkach specyficznych przyjemności i orgazmu” (Obuchowski, 1995, s.148).

POJĘCIA ZWIĄZANE Z SEKSUALNOŚCIĄ CZŁOWIEKA:

1. TOŻSAMOŚĆ PŁCIOWA – subiektywne poczucie własnej płci; poczucie przynależności do danej płci. To identyfikacja z własną płcią – poczucie bycia kobietą lub mężczyzną. Jest terminem określającym płciową identyfikację, osobiste poczucie własnej płci społeczno-kulturowej. Określanie swojej płci jest z reguły bezproblemowe i tożsamość płciowa jest zgoda z płcią biologiczną (kobieta czuje się kobietą, a mężczyzna mężczyzną). Od najmłodszych lat oraz w okresie dojrzewania, między innymi poprzez wychowanie, kształtują się postawy i przekonania dotyczące kwestii męskości i kobiecości. Zaburzeniem tożsamości płciowej może być transseksualizm, wówczas człowiek nie akceptuje swojej biologicznej płci i oczekuje jej zmiany.

2. ORIENTACJA SEKSUALNA – preferencja dotycząca płci partnera seksualnego. Zaczyna się ujawniać w okresie dojrzewania człowieka; u większości nastolatków przeważa orientacja heteroseksualna. Każdy człowiek czuje się mężczyzną lub kobietą, a w okresie dorastania człowieka kształtuje się to, co dla danego człowieka jest męskie lub kobiece. Pierwsze relacje związane z doświadczeniami seksualnymi są różne dla obu płci, ze względu na to, iż czynnikiem ...