Dodaj publikację
Autor
Tomasz Kulczycki
Data publikacji
2022-02-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
4

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zbiór artykułów dotyczących szeroko rozumianej pracy wychowawczej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej Górze, tj. m. in. zjawiska cyberprzemocy, uzależnienia od cyfrowego świata, roli biblioterapii w wychowaniu, depresji wśród dzieci i młodzieży.
 Pobierz (docx, 85,5 KB)

Podgląd treści

Tomasz KulczyckiTekst jest udostępniony do wykorzystania w ramach dozwolonego użytkuWybrane aspekty wychowawcze w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej GórzeTomasz KulczyckiTekst jest udostępniony do wykorzystania w ramach dozwolonego użytkuWybrane aspekty wychowawcze w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej Górze

Tomasz Kulczycki

Tekst jest udostępniony do wykorzystania w ramach dozwolonego użytku

Wybrane aspekty wychowawcze w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej Górze

Tomasz Kulczycki

Tekst jest udostępniony do wykorzystania w ramach dozwolonego użytku

Wybrane aspekty wychowawcze w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej Górze

Jelenia Góra2022Jelenia Góra2022

Jelenia Góra

2022

Jelenia Góra

2022

Spis treści

Wstęp 2

Teoretyczny kontekst wychowania 4

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii - wybrane aspekty kształcenia specjalnego 8

Rola opiekuna w wychowaniu. 15

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży 18

Biblioterapia w praktyce wychowawczej 26

Cyberprzemoc oraz uzależnienia cyfrowe 29

Bibliografia 34

Wstęp

Poniższe opracowanie jest zbiorem spostrzeżeń, refleksji oraz informacji, które z perspektywy mojej ponaddziesięcioletniej pracy wychowawczej mogą być pomocne rodzicom, nauczycielom lub wychowawcom pracującym z dziećmi i młodzieżą.

Artykuł „Teoretyczne aspekty wychowania” przedstawia różne definicje wychowania w ujęciu naukowców zajmujących się tą dziedziną pedagogiczną. Opisuję w nim moje spostrzeżenia dotyczące wpływu socjalizacji na problemy wychowawcze dzieci i młodzieży.

Kolejny artykuł „Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii – wybrane zagadnienia kształcenia specjalnego” przedstawia sposoby kształcenia dzieci i młodzieży wymagających potrzeby kształcenia specjalnego. Opisuję w nim również różnice między zagrożeniem niedostosowania społecznego, a niedostosowaniem społecznym oraz jak młodzieżowe ośrodki socjoterapii mogą pomóc dzieciom i młodzieży w pokonywaniu podstawowych problemów wychowawczych.

W następnym artykule „Rola opiekuna w wychowaniu” dzielę się przemyśleniami dotyczącymi zjawisk, jakie zaobserwowałem w swojej pracy wychowawczej na przestrzeni ostatniej dekady. Poruszam w nim kwestię pełnienia ról wychowawczych przez poszczególnych rodziców oraz wskazuję na potencjalne konsekwencje związane z nieproporcjonalnymi odziaływaniami wychowawczymi rodziców na dzieci.

„Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” to kolejny artykuł, w którym poruszam tematykę problemów, z jakimi współcześnie mogą borykać się młodzi ludzie. Artykuł zawiera informacje pomocne rodzicom i opiekunom, ale także wychowawcom i nauczycielom pracującym na co dzień z dziećmi i młodzieżą, pomaga im zmierzyć się z problemem depresji. Opisuję m.in. różnice między nastrojem dysforycznym a buntem nastolatka, a także jakie są niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o cierpieniu młodego człowieka oraz jak i gdzie szukać pomocy.

W artykule „Biblioterapia w praktyce wychowawczej” opisuję program, jaki wdrożyłem w swojej pracy wychowawcy w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej Górze. Wskazuję w nim na korzyści wynikające z czytania dzieciom książek oraz podaję sposoby, jak można wykorzystać elementy bajki terapeutycznej do redukowania napięć emocjonalnych, rozwijania wyobraźni oraz ...