Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: „Umiejętność radzenia sobie ze stresem”
Rodzaj zajęć : zajęcia świetlicowe
Data :
Miejsce : świetlica główna
Czas trwania : 45 min.
Uczestnicy : młodzież mieszkająca w internacie
Cel główny:
- Zapoznanie uczniów z problemem stresu i jego konsekwencjami oraz ze sposobami radzenia sobie z nim.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie, co to jest stres
- zna oznaki stresu
-zna sposoby radzenia sobie ze stresem
Metody:
- podające: pogadanka
- praktyczne: ćwiczenia
- aktywizujące: burza mózgów
Formy:
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne: papier, nożyczki, długopis, klej, tekst opowiadania relaksacyjnego
pt. „Spacer po łące”.
Przebieg zajęć
Powitanie grupy – zapoznanie uczniów z tematem zajęć.
1. Burza mózgów - Co to jest stres?
Uczniowie siadają w kręgu. Każdy po kolei podaje skojarzenia ze słowem „stres”.
Jedna lub dwie osoby zapisują je na tablicy. Wspólnie układają własną definicję stresu.
STRES
Jest to relacja między umiejętnościami radzenia sobie jednostki a wymaganiami stawianymi jej przez otoczenie. (wg Charlesa Spilbergera)
Stres – ujęcie biologiczne – stres to wewnętrzny stan organizmu spowodowany przez utratę równowagi między nim, a światem zewnętrznym lub wewnętrznym, - to zespół zmian fizjologicznych organizmu pojawiających się w odpowiedzi na działanie bodźców szkodliwych ( wzrost napięcia).
Stres – ujęcie psychologiczne – stres to zmiany w psychologicznych mechanizmach regulacyjnych i czynnościach pod wpływem różnego rodzaju trudnych sytuacji.
Stres – jest to zjawisko naturalne, które towarzyszy ludziom w trakcie ich społecznego życia. Każdy człowiek podlega rozmaitym naciskom ze strony otoczenia ( innych ludzi, sytuacji życiowych), które wywołują w nim stan wewnętrznego napięcia. Mówimy wtedy, że znajduje się on pod wpływem stresu.
Stres kojarzy nam się z czymś negatywnym. Trzeba jednocześnie pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest pewne napięcie. Każdy z nas na pewno doświadczył nudy, która pojawia się, gdy zbyt długo nie podejmujemy żadnych zadań. Odpowiednia porcja stresu pobudza do działania, motywuje, ma pozytywny wpływ na naszą samoocenę i ogólny rozwój. Jeśli znowu napięcie towarzyszy nam zbyt długo lub za często – wtedy jego działanie może być szkodliwe. Nadmierny stres negatywnie wpływa na reakcje fizjologiczne, zachowanie, emocje i myślenie. Dlatego bardzo ważną sprawą jest umiejętność utrzymywania napięcia w optymalnych dla każdego granicach – np. poprzez unikanie sytuacji stresujących.
Oznaki stresu:
- w sferze fizjologicznej ( bladość, pocenie się, przyspieszone bicie serca, napięcie mięśni, zmiany ciśnienia krwi, suchość w ustach, ból pleców, szyi, głowy i innych części ciała, niestrawność, bezsenność, częste oddawanie moczu),
- w sferze myślenia ( luki w pamięci, zapominanie, brak koncentracji, brak zainteresowania),
- w sferze emocji ( lęk, rozdrażnienie, depresja, nerwowość, złość, zamykanie się w sobie, zakłopotanie),
- w sferze zachowań ( trudności z mówieniem, impulsywność, drżenie, tiki nerwowe, wysoki i ...