Dodaj publikację
Autor
Aneta Popielnicka
Data publikacji
2022-03-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
55

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć
 Pobierz (docx, 88,0 KB)

Podgląd treści

Temat: Zabawy w schemacie ciała 

z dzieckiem z autyzmem. 

Cele główne:

1. Utrwalanie znajomości części ciała.

2. Kształtowanie świadomości własnego ciała. 

Cele operacyjne:

1. Dziecko wskazuje, nazywa części ciała na sobie i terapeucie. 

2. Naśladuje ruchy motoryki dużej. 

3. Rozumie polecenia terapeuty.

4. Uzupełnia kartę pracy ze schematem ciała. 

5. Dziecko dobiera odzież do odpowiedniej części ciała.  

Cele rewalidacyjne:

1. Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

2. Usprawnianie umiejętności manualnych.

3. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i spostrzegania. 

Metody pracy:

słowne, praktycznego działania, pokaz

Formy pracy:

indywidualna

Środki dydaktyczne:

karty pracy, nożyczki, klej, tablica multimedialna (do odtworzenia plików muzycznych), plansza poglądowa z częściami ciała, elementy garderoby do demonstracji.

Przebieg zajęć

Powitanie dziecka, stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery.

- piosenka „Wszyscy są , witam was”

       2. Prezentacja planszy przedstawiającej części ciał. 

        3. Wskazywanie części ciała dziecka, nazywanie ich.

       4. Wskazywanie części ciała przez dziecko  na terapeucie.

       5. Zabawa "Jaka to cześć ciała?". Dziecko ma zamknięte oczy  a terapeuta kolejno dotyka poszczególne części ciała            dziecka, tj. ręka, noga itd. Zdaniem dziecka jest odgadnąć              dotykane części ciała. 

        6. Uzupełnianie kart pracy.

    7.Uczymy się części ciała - piosenka ze wskazywaniem. 

- piosenka z- pop- piosenka „Nóżki robią tup tup tup…..”

    8. Zabawa w skojarzenia "Do jakiej części ciała to pasuje?"     Terapeuta prezentuje poszczególne części garderoby, tj. czapka, szalik, rękawiczki, buty, skarpety. Zadaniem dziecka jest nazwanie lub wskazanie odpowiedniej części ciała. 

   9. Program wprowadzający M. i Ch. Knillów. 

- film „program wprowadzający M. i Ch. Knillów. „

10. Pochwała dziecka za udział w zajęciach (naklejka, ulubiona aktywność, smakołyk).

11. Zakończenie zajęć, porządkowanie miejsca pracy.