Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Łyszczarz
Data publikacji
2022-03-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wprowadzanie litery k przedszkole 5 i 6 latki.
 Pobierz (docx, 17,6 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ.

Przedszkole, grupa 5 i 6 latki

Temat kompleksowy: Domowe zwierzęta

Temat dnia: Jakie zwierzęta mieszkają w domu?

Cele:

Wprowadzenie drukowanej i pisanej litery k, K.

Usprawnianie słuchu fonematycznego.

Doskonalenie sprawności manualnej.

Metody:

metoda integracyjna- zabawa w kole;

metoda asymilacji wiedzy- pogadanka;

metoda aktywizująca- burza mózgów.

Środki dydaktyczne:

Opowiadanie „kot Kulka”, rymowanka „Koty”, tablica demonstracyjna, białe kartki A4, tekst z zagadkami B. Koronkiewicz

Przebieg zajęć

1. „Kot Kulka” – słuchanie opowiadania D. Kossakowskiej.

Ola i jej rodzice bardzo lubią spacery do parku. Często zabierają ze sobą Kulkę.

Kulka – to kot Oli, który bardzo lubi zabawy z motkiem. Ugania się za nim jakby to była mysz. W parku Ola spotyka czasami swoją koleżankę Alę, która wychodzi na spacer z kotem Tymkiem.

- Co ten Kulka robi? – myśli Tymek.

- Bawi się jak dziecko. My z Alą wolimy szybki marsz. Dbamy o swoją kondycję.

2. Rozmowa na temat opowiadania.

- Dokąd lubią chodzić na spacery Ala i jej rodzice?

- Kogo zabierają ze sobą na spacer?

- Jakie zabawy najbardziej lubi Kulka?

- Kogo Ola spotyka w parku?

- Jak nazywa się kot Ali?

- Co Tymek myśli o Kulce?

- Jak spędza czas w parku Tymek?

- O co dba Tymek i jego pani Ala?

3.Wprowadzenie litery k.

Wyszukiwanie na ilustracji przedmiotów, których nazwy zawierają głoskę „k”. karta pracy, cz. 1, s. 18.

Dzieci oglądają ilustrację i wymieniają nazwy zawierające głoskę k. kot, komin, kamień, krzak, ławka, trampki, konar, bluzka, nitka, motek, spódniczka, paski, kokardy, uszko, buciki.

Wyeksponowanie wyrazu podstawowego „kot” oraz obrazka, przedstawiającego kota.

Analiza i synteza słuchowa wyrazu „kot”. - Wypowiadanie całego wyrazu i kolejnych głosek w wyrazie kot.

- Liczenie głosek w wyrazie kot.

Określanie położenia głoski odpowiadającej literze „k”.

Podawanie wyrazów zawierających głoskę k w nagłosie , śródgłosie, wygłosie

- Określenie rodzaju głoski k (spółgłoska).

4. Analiza i synteza wzrokowa wyrazu „kot”.

- Ułożenie modelu wyrazu kot z wykorzystaniem nakrywek czerwonych i niebieskich.

- Liczenie samogłosek i spółgłosek w wyrazie kot.

5. Prezentacja litery k drukowanej małej i wielkiej.

- Pokaz litery k a z alfabetu demonstracyjnego.

- Podawanie imion dzieci z grupy zawierających głoskę k.

6. Demonstracja litery „k” pisanej małej i wielkiej

– porównanie jej z literą drukowaną.

- Pokaz pisania litery k, K bez liniatury.

- Omówienie miejsca zapisu litery k, K w liniaturze.

- Analiza kształtu litery k, K.

- Ćwiczenia usprawniające rękę (klaskanie, zaciskanie dłoni, naśladowanie gry na pianinie).

- Formowanie kształtu litery k z plasteliny.

Nauka pisania litery k, K.

- Ćwiczenia w pisaniu palcem w powietrzu, na dywanie.

7. „Jaki jest kot?” – burza mózgów ...