Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
(zajęć opiekuńczych na świetlicy szkolnej)
Typ szkoły: Szkoła Podstawowa
Data: 31.01.2020r.
Temat lekcji: E-uzależnienia – jak im przeciwdziałać?
Nauczyciel: mgr Joanna Natkańska
Cele:
Cel główny: Uczniowie wiedzą, jak przeciwdziałać e-uzależnieniom.
Cele szczegółowe: Uczniowie mają podstawową wiedzę z zakresu e-uzależnień tzn.: - znają definicje pojęć fonoholizmu, siecioholizmu oraz nomofobii,
- znają rodzaje e-uzależnień ( e-uzależnień od portali społecznościowych, od robienia selfie, od grania w gry online, od e-zakupów)
- potrafią wskazać przyczyny, objawy oraz konsekwencje e-uzależnień
Środki dydaktyczne: kartony
wycięte elementy potrzebne do metaplanu, tzn. chmurki, owale, koła, prostokąty
taśma klejąca
kolorowe flamastry
kleje
laptop z dostępem do Internetu
karty z pojęciami do fazy wprowadzającej
Metody i formy pracy: praca z całą klasą
praca w grupach
metoda aktywizująca: metaplan
Przebieg lekcji:
FAZA WSTĘPNA LEKCJI:
Powitanie klasy
Zapisanie tematu lekcji
Sprawdzenie listy obecności uczniów
FAZA WPROWADZAJĄCA:
Nauczyciel pyta uczniów, co rozumieją pod pojęciem e-uzależnienia, następnie zapisuje wszystkie skojarzenia uczniów na tablicy w formie grafu.
Nauczyciel pokazuje uczniom karty z następującymi pojęciami fonoholizm, siecioholizm, nomofobia i pyta, czy wiedzą, co mogą one oznaczać.
FAZA GŁÓWNA:
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy i rozdaje im karton, chmurkę, około 15 kółek i 20 owali do zapisywania odpowiedzi, około 5-8 prostokątów do zapisywania wniosków, taśmę klejącą, kolorowe flamastry oraz kleje.
Nauczyciel przedstawia klasie problem, który będzie przedmiotem ich dyskusji.
Nauczyciel ustala limit czasu na wykonanie zadania (ok. 25-30 min.).
Uczniowie tworzą plakat: w chmurce zapisują temat: Jak przeciwdziałać e-uzależnieniom? i umieszczają go na plakacie. Dzielą plakat na 4 obszary: Jak jest? / Jak powinno być? / Dlaczego nie jest tak, jak powinno być? / Wnioski. W obszarze Jak jest na kartkach w kształcie koła umieszcza się opis aktualnego stanu. W obszarze Jak powinno być umieszcza się kartki koła z opisem stanu, który chcieliby osiągnąć. W owalach umieszczonych pomiędzy kołami umieszczają myśli odpowiadające na pytanie: Dlaczego nie jest tak jak powinno być?
Wnioski zapisywane na prostokątnych kartkach można umieścić na dole plakatu. Zapisywane treści (równoważniki zdań, skróty myślowe) powinny być zaakceptowane przez całą grupę.
Obie grupy porównują swoje plakaty, szukają elementów wspólnych oraz różniących się i dyskutują na ten temat.
FAZA UTRWALAJĄCA:
Nauczyciel włącza uczniom krótki filmik na kanale you tube pt. Kampania społeczna – e-uzależnienia.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
Nauczyciel pokazuje uczniom jeszcze raz karty z pojęciami fonoholizm, siocioholizm, nomofobia i pyta, czy pamiętają, co one oznaczają.
Następnie prosi uczniów, aby jeszcze raz wymienili sposoby przeciwdziałania e-uzależnieniom.
Nauczyciel przeprowadza ewaluację. Prosi uczniów, aby każdy z nich na karteczce namalował odpowiednio: - jeśli lekcja się ...