Dodaj publikację
Autor
Joanna Natkańska
Data publikacji
2022-03-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
8

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam scenariusz lekcji z języka niemieckiego na temat rzeczowników odczasownikowych
 Pobierz (docx, 17,3 KB)

Komentarze

Ritter von Rodewald, 2023-05-05, ocena:

Fakt. Rzeczowniki odczasownikowe to bardzo przyjemne zagadnienie. Wzbogaca się tym samym zasób słownictwa.

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI

Typ szkoły: Szkoła Podstawowa

Data: 08.11.2019r.

Klasa: 8

Przedmiot: język niemiecki

Temat lekcji: Fotografieren macht viel Spaβ. Fotografowanie sprawia mi przyjemność.

Nauczyciel: mgr Joanna Natkańska

Cele:

Cel główny: Uczeń wyraża swoje zdanie na temat różnych zainteresowań.

Cel szczegółowy: Uczeń pyta innych o zainteresowanie.

Uczeń mówi, co robi chętnie, chętniej, najchętniej, a co niezbyt chętnie.

Środki dydaktyczne: podręcznik Kompass Team 2

magnetofon i płyta CD

karta pracy z ćwiczeniami

karteczki z pytania do rozgrzewki językowej

karteczki z pytania do fazy podsumowującej

Metody i formy pracy: praca z całą klasą

praca w parach/w grupach

praca indywidualna

Przebieg lekcji:

FAZA WSTĘPNA LEKCJI:

Powitanie klasy

Zapisanie tematu lekcji

Sprawdzenie listy obecności uczniów

Sprawdzenie pracy domowej (Praca domowa uczniów polegała na wykonaniu ćwiczenia 3 z karty pracy, w którym należało opisać zajęcia poszczególnych osób uwzględniając piktogramy.)

FAZA WPROWADZAJĄCA:

Rozgrzewka językowa. Uczniowie pracują w parach. Otrzymują po dwie karteczki ze zdjęciem różnych osób z umieszczonymi pod spodem piktogramami. Jedna z osób zadaje pytania: Was macht sie/ er gern? Was macht sie/er lieber? Was macht sie/er am liebsten? Was macht sie/er nicht so gern? Druga osoba odpowiada całymi zdaniami zgodnie z piktogramami. Następnie zamieniają się rolami.

FAZA GŁÓWNA:

Uczniowie odpowiadają na pytania z tabeli i zapisują odpowiedzi w zeszycie przedmiotowym według wzoru. Następnie zadają pytania koleżance/koledze i notują jej/jego odpowiedzi. Chętni uczniowie opowiadają o tym, czego się dowiedzieli o swojej koleżance/koledze.

Nauczyciel włącza nagranie nr 14. Uczniowie śledzą tekst zgodny z nagraniem.

Uczniowie czytają jeszcze raz teksty po cichu i notują odpowiednie informacje w zeszycie według wzoru. Czworo uczniów opowiada o hobby wybranych osób z zadania. Pozostali uczniowie sprawdzają swoje zapisy i uzupełniają wypowiedź kolegów/koleżanek. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na słowa wyrażające opinię o danym hobby, np. zeitraubend (czasochłonne), spannend (ciekawe), langweilig (nudne).

Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali zdania wymienione w sekwencji gramatycznej, zwracając uwagę na rzeczowniki odczasownikowe. Następnie uczniowie odpowiadają na pytanie, które pomaga im w sformułowaniu reguły gramatycznej. By utrwalić poznane zagadnienie, uczniowie uzupełniają po 2-3 zdania z ćwiczeń 4-6 z karty pracy z dodatkowymi ćwiczeniami. Pozostałe zdania uzupełniają w domu.

FAZA UTRWALAJĄCA:

Na podstawie wzoru wypowiedzi w dymku uczniowie formułują swoją opinię na temat zainteresowań osób z zadania 7. Korzystają przy tym z podanych przymiotników, odnoszących się do oceny pozytywnej i negatywnej.

Uczniowie wraz z nauczycielem uzupełniają dwa pierwsze zdania w ćwiczeniu 7 z karty pracy. Analizują przy tym informację dotyczącą końcówki ...