Dodaj publikację
Autor
Sylwia Pytlińska
Data publikacji
2022-04-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dotyczy tematyki zimowej. Przeznaczony jest do realizacji w świetlicy ,dla dzieci z klas 1-3.Oparty na metodzie aktywizującej.
 Pobierz (docx, 16,1 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

KRĄG TEMATYCZNY: Zima tuż, tuż

TEMAT DNIA: W krainie wiecznej zimy

DATA: 9.12.2021

CELE: Uczeń:

poznaje położenie, krajobraz, klimat na Antarktydzie ;

próbuje stworzyć mapę pamięci;

poznaje zwyczaje pingwinów;

zgodnie współpracuje w grupie;

wykonuje pingwina techniką orgiami;

Metody pracy:

praktycznego działania

słowne – rozmowa

eksponujaca -pokaz

metody aktywizujące

Formy pracy:

zbiorowa

indywidualna

grupowa

Środki dydaktyczne: globus, mapa świata, karteczki z informacjami na temat Antarktydy, szary papier, ilustracje przedstawiające Antarktydę i jej mieszkańców, tekst piosenki „Pani Zima” , „Małe pingwinki”, kolorowy papier, waciki higieniczne, książki o zwierzętach zamieszkujących Anktartydę

PRZEBIEG ZAJĘĆ,

1.Powitanie gości.

2.Zaśpiewanie piosenki „Pani Zima”

3.Zabawa „Ciepło – zimno” .

Poszukiwanie koperty z hasłem będącym tematem zajęć.

4.Swobodne wypowiedzi na temat „ANTARKTYDY”

Wskazanie Antarktydy na mapie świata, na globusie.

Opowiadania Nauczyciela o Antarktydzie.

5.Wykonanie mapy pamięci „Antarktyda”.

Dzieci podzielone na grupy przygotowują mapy pamięci o Antarktydzie na szarym papierze.

Przyklejanie ilustracji.

Prezentacja map pamięci przez grupy – dzielenie się wiedzą.

6.Zabawa ruchowa „Wesołe Pingwinki”

7.Opowiadanie przez nauczyciela ciekawostek na temat życia pingwinów.

8.Zabawa „Prawda – fałsz”

Dzieci zaznaczają prawidłowe i fałszywe informacje dotyczące Antarktydy.

9.Wykonanie metodą orgiami pingwinków.

Omówienie sposobu wykonania pingwinka;

Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy plastycznej;

Wykonanie w skupieniu pracy;

Posprzątanie miejsca pracy;

Słuchanie piosenek o pingwinkach w trakcie wykonywania pracy plastycznej.

11.Podsumowanie zajęć:

Metoda niedokończonych zdań:

Antarktyda to……………………………………

Na Anktartydzie żyją………………………………………………..

Podoba mi się Anktartyda bo

Nie lubię Anktartydy bo………………………………………….

12.Ewaluacja zajęć – dzieci rysują uśmiechniętą buzkę jeśli zajęcia im się podobały, smutną jeśli nie.

Opracowała Sylwia Pytlińska