Dodaj publikację
Autor
Renata Domanowska
Data publikacji
2022-04-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
48

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć sensoplastyka®
 Pobierz (doc, 34,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ

DATA ZAJĘĆ: …………..
ZESPÓŁ: PS3 „Kropelki”
CZAS ZAJĘĆ: 45 minut + czynności porządkowe
MIEJSCE ZAJĘĆ: …………….
TEMAT: Polisensoryczne masy - wspólne tworzenie magicznego dywanu.
PROWADZĄCE: Renata Domanowska, Magdalena Zimnoch.

CELE OGÓLNE:
- rozwój motoryki małej i dużej,
- rozwój kreatywności i twórczego myślenia,
- integracja i pobudzenie wszystkich zmysłów,
- uwalnianie naturalnej ekspresji twórczej,
- wspieranie samodzielności,
- wychodzenie ze schematów,
- wzmocnienie wiary we własne możliwości,
- poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych.

CELE OPERACYJNE:
- czerpie satysfakcję z kreatywnego i samodzielnego działania,
- doświadcza sukcesów w realizacji swoich pomysłów,
- współdziała i pomaga w celu osiągnięcia zamierzonych planów,
- poznaje faktury, zapachy różnych produktów spożywczych,
- opisuje elementy świata, obserwuje proces przemian substancji i związki przyczynowo- skutkowe,
- eksperymentuje z różnymi produktami spożywczymi.

METODY: - czynna – działanie, eksperymentowanie.
FORMY OGANIZACYJNE: - praca z całą grupą, działania indywidualne dzieci.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: mąka, sól, woda, ryż, barwniki spożywcze, nasiona, makaron, aromaty spożywcze, miseczki, nożyki, folia spożywcza.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie i wprowadzenie do tematu zajęć.

2. „Makarony” – dotykanie, porównywanie, przesypywanie, miażdżenie, barwienie, wąchanie i smakowanie makaronu, dodawanie produktów spożywczych do masy: ryżu, mąki, fasoli itp.
3. „Polisensoryczne ciasto” - przygotowanie masy spożywczej z dostępnych produktów, nasypywanie, mieszanie, barwienie i ugniatanie ciasta.
4. „Ciasteczka”- ugniatanie przygotowanej masy, formowanie kształtu ciastka. Dekorowanie ciasteczek z wykorzystaniem nasion grochu, słonecznika, fasoli i dostępnych produktów spożywczych. Nadanie ciasteczkom niesamowitych zapachów poprzez wcieranie aromatów spożywczych.

5. „Ścieżka sensoryczna” stworzenie ścieżki sensorycznej z powstałych mas oraz chodzenie po ścieżce.

6. Podsumowanie zajęć i wspólne sprzątanie.

Prowadzące zajęcia:
Renata Domanowska,
Magdalena Zimnoch.