Dodaj publikację
Autor
Anna Sady
Data publikacji
2022-04-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie łączonej I-III Szkoły Branżowej I stopnia Temat: Problemy otyłości, odchudzania i niedożywienia, przyczyny i konsekwencje. CELE OGÓLNE: zapoznanie uczniów z zagrożeniami, jakie wynikają z nieprawidłowego żywienia,
 Pobierz (pdf, 71,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie łączonej I-III Szkoły Branżowej I stopnia

Temat: Problemy otyłości, odchudzania i niedożywienia, przyczyny i konsekwencje.

CELE OGÓLNE:

zapoznanie uczniów z zagrożeniami, jakie wynikają z nieprawidłowego żywienia,

CELE SZCZEGÓŁOWE:



poznanie przyczyn występowania, objawów i konsekwencji otyłości, anoreksji i bulimii,
poznanie wskaźnika BMI i nauka jego wyliczania i interpretowania wyniku,
poznanie przez uczniów miejsc, gdzie można uzyskać pomoc w przypadku wystąpienia
otyłości, anoreksji i bulimii

METODY PRACY:

- wykład,
- pogadanka,
- prezentacja,

FORMY PRACY:
- praca indywidualna,
- praca w grupie.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:






komputer z dostępem do Internetu,
tablica interaktywna,
prezentacja komputerowa,
flamastry,
kalkulator,
karty pracy z przygotowanym wzorem na wyliczenie wskaźnika BMI,
ulotki z poradni dla dzieci.

Przebieg lekcji:

1. Część wstępna
Powitanie i czynności organizacyjne, w tym:
- sprawdzenie obecności,
- podanie tematu lekcji,
- ustalenie zasad przebiegu lekcji: mówimy pojedynczo i słuchamy się nawzajem, jesteśmy aktywni na
lekcji, mamy prawo do wypowiedzi, nie śmiejemy się z wypowiedzi kolegów.

2. Część właściwa
a) Nauczyciel w kilku słowach wprowadza do tematu lekcji, np. zadając następujące pytania:

– Wszyscy wiemy, że należy się dobrze i zdrowo odżywiać. Niestety różnie z tym bywa. Czy
słyszeliście kiedyś o jakichś chorobach, które są bezpośrednio związane z nieprawidłowym
odżywianiem? Do czego może prowadzić nieprawidłowe odżywianie?

Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Nawiązuje się dyskusja.
Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów.

b) Zapoznanie uczniów z przygotowaną prezentacją. Nauczyciel kolejno prezentuje przyczyny,
objawy i konsekwencje związane z występowaniem:



otyłości,
anoreksji,
bulimii.

c) Poznanie wskaźnika BMI i nauka wyliczania wskaźnika. Dzieci wypełniają przygotowane dla nich
karty pracy z wzorem na wyliczenie wskaźnika BMI. Nauczyciel pomaga im wyliczyć go
i zinterpretować otrzymany wynik.

d) Poznanie miejsc, do których należy się zwrócić w przypadku problemów z otyłością, anoreksją lub
bulimią - rozdanie dzieciom ulotek z poradni dla dzieci.

3. Oddanie głosu pani psycholog, która przybliży dzieciom psychologiczne podłoże poznanych
chorób. Przypomni również o miejscach i osobach, do których mogą zgłaszać się uczniowie chcąc
uzyskać pomoc.

4. Podsumowanie lekcji
Na zakończenie lekcji przeprowadzana jest rozmowa podsumowująca zdobytą wiedzę. Nauczyciel
uczula uczniów, aby o wszystkim co ich niepokoi informowali zawsze dorosłych (rodziców,
nauczycieli).

Opracowała:
Anna Sady
nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
w Opocznie

wzór

masa cia a (kg)
BMI = = = …...
wzrost (m) × wzrost (m)

ł

wzór

masa cia a (kg)
BMI = = = …...
wzrost (m) × wzrost (m)

ł

wzór

masa cia a (kg)
BMI = = = …...
wzrost (m) × wzrost (m)

ł