Dodaj publikację
Autor
Ewelina Grochowska
Data publikacji
2022-04-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli. Edukacja przyrodnicza klasa III.
 Pobierz (docx, 25,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Data: 26.04.2022r.

Klasa: IIIc

Przedmiot: edukacja przyrodnicza

Nauczyciel: Ewelina Grochowska

Temat: Z wizytą w pasiece.

Cele ogólne:

- zapoznanie z życiem pszczół,

- poznanie pracy pszczelarza,

- zapoznanie z wyglądem pszczół,

- bezpieczeństwo w kontakcie z pszczołami,

- poznanie znaczenia pszczół dla przyrody i człowieka,

- poznanie właściwości odżywczych miodu.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- zobaczy jak wygląda strój pszczelarza,

- dowie się na czym polega praca pszczelarza,

- oglądnie jak wygląda ul w środku,

- obejrzy sprzęt potrzebny w pracy pszczelarza (dłuto, podkurzacz, miotełka),

- przymierzy strój pszczelarski,

- skosztuje miodu.

Metody:

- podające: opowiadanie, pogadanka,

- oglądowa: pokaz,

- eksponująca: film.

Forma:

- zespołowa,

- indywidualna.

Środki:

- strój pszczelarza, słoiki z miodem, filmy edukacyjne, tablica multimedialna, karty pracy, rozcięte zdania z informacjami nt. pszczół dla każdej grupy.

Przebieg zajęć

Nauczyciel wchodzi do sali w kombinezonie pszczelarza, wraz z kapeluszem.

Rozmowa z dziećmi na temat: Kim jestem? Czym się zajmuje pszczelarz? W jaki sposób dba o pszczoły?

Oglądanie krótkiego filmu dotyczącego pracy i stroju pszczelarza.

Rozmowa z dziećmi na temat stroju pszczelarza: Z jakich elementów składa się strój pszczelarza? W jaki sposób chroni on pszczelarza? Jakie elementy ciała powinny być chronione i dlaczego?

Oglądanie krótkiego filmu prezentującego osobników, które wchodzą w skład pszczelej rodziny.

Nauczyciel pyta: Jak nazywa się pszczela rodzina? Z jakich osobników składa się pszczela rodzina? Jaką rolę spełniają trudnie, a jaką robotnice? Jakie zadanie należy do królowej?

Oglądanie zdjęć i opisywanie wyglądu pszczoły. Wskazywanie różnic pomiędzy pszczołą, osą, szerszeniem i trzmielem na podstawie czytanego tekstu – podpisywanie owadów. Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie, dlaczego pszczoły są ważne dla ludzi i przyrody?

Uzupełnianie zdań właściwymi wyrazami w taki sposób, aby powstały prawdziwe informacje na temat pszczół.

Uczniowie na podstawie rozciętych zdań w grupach przygotowują notatkę na temat pszczół. Pszczoły nie tylko produkują miód, ale też zapylają blisko 80% roślin. Przenosząc pyłek, zwiększają jakość i ilość plonów. Bez pszczół i ich zapylana, rozwój i wzrost roślin nie jest możliwy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka.

Smakowanie różnych rodzajów miodu. Porównywanie smaków. Dzielenie się swoimi wrażeniami.

Zakończenie zajęć.

Nauczyciel przygotowuje quiz, na podstawie które sprawdza wiadomości omawiane podczas lekcji. Pszczoły, które widujemy na łąkach nazywają się? (robotnice) Inaczej rodzina pszczół, czyli… (rój) …, większa od innych pszczół, zwykle nie opuszcza ula. Tylko ona składa jaja, z których wylęgają się kolejne pokolenia. (królowa) … w pszczelarstwie teren z ustawionymi ulami. (pasieka) Owad ...