Dodaj publikację
Autor
Sylwia ŻAK
Data publikacji
2022-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
33

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Innowacja pedagogiczna ,, Przyjaciele przyrody" ma na celu poszerzenie zakresu wiedzy przyrodniczej poprzez grupową realizację doświadczeń i obserwacji uczniów starszych i młodszych.
 Pobierz (docx, 14,7 KB)

Podgląd treści

Innowacja pedagogiczna

Innowacja: Przyjaciele przyrody

Zakres innowacji: Uczniowie V-VIII, uczniowie klas I-III

Typ innowacji: Metodyczno-organizacyjna

Termin realizacji: Rok szkolny 2021/2022

Miejsce realizacji: ………

Autorki innowacji: ……..

TREŚCI:

Rozwijanie zainteresowania przyrodą oraz kształtowanie pracy w grupie poprzez wzajemną współpracę uczniów starszych i młodszych.

CELE GŁÓWNE INNOWACJI:

Poszerzenie zakresu wiedzy przyrodniczej poprzez grupową realizację doświadczeń i obserwacji.

CELE SZCZEGÓŁOWE INNOWACJI:

rozszerzenie treści zawartych w programach nauczania

rozbudzenie zainteresowania zjawiskami przyrodniczymi(dostrzeganie związków przyczynowo- skutkowych)

poszerzanie wiedzy, poznanie nowych pojęć

rozwijanie spostrzegawczości

dostrzeganie zmian w otaczającym środowisku

rozwijanie umiejętności obserwowania środowiska oraz gromadzenie informacji o nim

rozwijanie umiejętności dochodzenia do wiedzy drogą obserwacji, doświadczeń

wnioskowania, uogólniania

wdrażanie do twórczego myślenia

doskonalenie umiejętności manualnych

wdrażanie do nabywania umiejętności planowania i przeprowadzania prostych doświadczeń przyrodniczych

wykorzystanie naturalnej ciekawości świata dzieci dla rozwijania trwałych zainteresowań przyrodniczych

wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie

rozwijanie odpowiedzialności za pracę własną i całej grupy

rozwijanie postaw samodzielności i kreatywności

REZULTATY INNOWACJI:

Uczniowie:

umiejętność zaplanowania i przeprowadzenia obserwacji i prostych doświadczeń, w tym zapoznanie z etapami wykonywanego doświadczenia, przygotowanie preparatów, zapoznanie z technikami mikroskopowania i budową mikroskopu

umiejętność współpracy w grupie

rozwój twórczego myślenia i kreatywności

satysfakcja z odniesionych sukcesów

odpowiedzialność za pracę własną i grupy

wzrost zainteresowania wiedzą przyrodniczą

Spodziewane efekty dla szkoły:

wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły

budowanie pozytywnego wizerunku szkoły wśród dzieci i rodziców, jako placówki dbającej o twórczy rozwój swoich wychowanków

podniesienie jakości szkoły

uatrakcyjnienie zajęć

TEMATYKA:

Ciecze, po których możemy chodzić? Zabawy z cieczami nienewtonowskimi, na przykładzie roztworu wody ze skrobią.

Wybuchający wulkan

Techniki mikroskopowania. Budowa mikroskopu, wykonywanie preparatów

REALIZACJA PROGRAMU:

Przygotowanie i przeprowadzenie zajęć doświadczalnych i obserwacji w liczbie 2 godzin lekcyjnych, zrealizowanych w każdej klasie I-III w ramach innowacji ,, Przyjaciele przyrody”, we współpracy z uczniami klas V-VIII.

EWALUACJA: Przeprowadzenie testu sprawdzającego poziom wiedzy uczniów przed rozpoczęciem innowacji i po jej zakończeniu.