Dodaj publikację
Autor
Sylwia Prymuszewska
Data publikacji
2022-05-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
18

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wróżby andrzejkowe
 Pobierz (docx, 22,5 KB)

Podgląd treści

ANDRZEJKI – scenariusz imprezy szkolnej.

Cele:1. Budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi.2. Wzbogacenie wiadomości na temat tradycyjnych i mniej znanych wróżb i zabaw andrzejkowych.3. Kształtowanie szacunku do dawnej kultury i obyczajów.

4. Integracja społeczności uczniowskiej poprzez stworzenie warunków do wspólnej zabawy. 5. Rozwijanie poczucia humoru - wdrażanie do ciekawego, aktywnego spędzania czasu wolnego.

6. Zachęcanie uczniów do organizowania zabaw dla rówieśników.

7. Rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji uczniów.

Wystrój i pomoce:

-sala ubrana w różne motywy związane z wróżbami: buty papierowe, wycięte z bristolu klucze, lampiony ze świecami, kadzidełka, kolorowe baloniki, łańcuchy z krepiny;

-stolik ze sprzętem muzycznym i płyty z muzyką rozrywkową

-stolik z przekąskami (np. chipsy, paluszki, napoje, orzeszki, owoce, drobne cukierki, małe ciasteczka, sałatkę itp.)

- akcesoria do wróżb, m.in. miska z wodą, kubeczki, serca z imionami, kości do gry, balony z wróżbami, grosiki na szczęście.

Przebieg uroczystości:

I. Powitanie

Witamy wszystkich uczniów na wieczorze poświęconym andrzejkowym wróżbom.

Wigilia świętego Andrzeja przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym losie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko wyjść za mąż, miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy swój dzień wróżb obchodzili w wigilię świętej Katarzyny, czyli 25 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od andrzejek i z czasem o nich zapomniano. W dzisiejszych czasach oba te obrzędy połączono i są obchodzone jako andrzejki. W ten wieczór zarówno chłopcy jak i dziewczynki próbują poznać swoją przyszłość. Co też wkrótce zrobimy.

Dla nas wróżba to zabawa i trzeba traktować ją z przymrużeniem oka, to znaczy – nie całkiem poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Proszę o ciszę i przygotowanie się na moc wrażeń, niezwykłości i dobrej zabawy.

II. Wróżby i zabawy

Pierwszy taniec – rozruszaniec: dzieci stają w rozsypce, gdy usłyszą muzykę zaczynają tańczyć w jej rytmie poruszając się w dowolnym kierunku. Gdy muzyka milknie, stają i podają ręce wszystkim stojącym w pobliżu dzieciom i przedstawiają się sobie.

,, Kolorowe klucze''

Prowadząca rozrzuca po sali kolorowe klucze. Dzieci tańczą w rytm muzyki, gdy muzyka ucichnie uczestnicy wybierają po jednym kluczu.

Każdy kolor klucza ma swoje oznaczenie:

-jeżeli wybrałeś klucz czerwony to znaczy, że jesz za dużo słodyczy i musisz uważać na zęby,

-jeżeli wybrałaś klucz czarny to znaczy, że lubisz się kłócić i uważaj bo możesz stracić przyjaciół,

-jeżeli wybrałeś klucz zielony – uważaj i bądź ostrożny w drodze do szkoły,

-jeżeli wybrałaś klucz niebieski ...