Dodaj publikację
Autor
Sylwia Żak
Data publikacji
2022-05-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
7

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Utrwalenie wiadomości o pH roztworu i skali pH.
 Pobierz (docx, 151,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI Z CHEMII

Data: 11.05.2022

Klasa: 8b

Nauczyciel prowadzący: Sylwia Żak

Temat lekcji: Podsumowani wiadomości o odczynie roztworu i skali pH.

Dział: I

Podstawa programowa: VI. 5), VI. 6), VI. 7)

Cele ogólne:

Uczeń:

Utrwalenie wiadomości o pH roztworu i skali pH

Cele szczegółowe

Uczeń:

wskazuje na zastosowania wskaźników, np. fenoloftaleiny, oranżu metylowego, uniwersalnego papierka wskaźnikowego; rozróżnia doświadczalnie roztwory kwasów i wodorotlenków za pomocą wskaźników VI. 5)

wymienia rodzaje odczynu roztworu; określa i uzasadnia odczyn roztworu, (kwasowy, zasadowy, obojętny) VI. 6)

posługuje się skalą pH; interpretuje wartość pH w ujęciu jakościowym (odczyn kwasowy, zasadowy, obojętny); przeprowadza doświadczenie, które pozwoli zbadać pH produktów występujących w życiu codziennym człowieka (np. żywności, środków czystości) VI. 7)

Metody: dyskusja, laboratoryjna, praktyczna, quiz

Środki dydaktyczne: komputer, zeszyt ćwiczeń, tablica interaktywna, aplikacja Wordwall, szkło laboratoryjne, odczynniki chemiczne

Przebieg lekcji:

Faza wstępna:

Czynności organizacyjno-porządkowe, powitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji na tablicy.

Faza realizacyjna:

Zapoznanie uczniów z celem lekcji

Burza mózgów na temat, budowy kwasów i zasad, ich dysocjacji, co to są wskaźniki, jakie wskaźniki bywają w pracowni chemicznej, a jakie można sporządzić w domu, jak zmienia się zabarwienie wskaźników w roztworach kwasów i zasad i w roztworach o odczynie obojętnym.

Uczniowie w parach układają rozsypankę wyrazową (załącznik nr 1).

Nauczyciel wykonuje doświadczenie chemiczne (Badanie odczynu kwasów, zasad i wody z zastosowaniem wskaźników: oranżu metylowego, fenoloftaleiny i papierka wskaźnikowego). Następnie rozdaje uczniom tabelkę do uzupełnienia (załącznik 2). Nauczyciel weryfikuje poprawność odpowiedzi.

Nauczyciel opowiada o naturalnych wskaźnikach a następnie wybrani uczniowie wykonuje doświadczenie (Zmiana barwy wskaźnika - wywaru z czerwonej kapusty pod wpływem produktów z domowego otoczenia: proszek do pieczenia, mydło w kostce, sok z cytryny, woda, mleko).

Teleturniej (Nauczyciel dzieli klasę na grupy, które losują pytania – aplikacja Wordwall, opcjonalnie pytania przygotowane przez nauczyciela ).

Faza podsumowująca:

Ocena pracy uczniów na lekcji

Zadanie domowe: Do roztworu o pH =10 dodano substancji, która spowodowała obniżenie pH tego roztworu o 3. Określ jaki był odczyn roztworu oraz wartość pH przed i po dodaniu substancji.

Wpisanie plusów za aktywność drużynie zwycięskiej.

Pożegnanie

Załącznik 1

Odczyn zasadowy pH>7

Odczyn kwasowy pH<7

Odczyn obojętny pH=7

Załącznik 2

BARWA

WSKAŹNIK

ROZTWORY

O ODCZYNIE ZASADOWYM

ROZTWORY

O ODCZYNIE KWASOWYM

ROZTWORY O

ODCZYNIE OBOJĘTNYM

FENOLOTALEINA

ORANŻ METYLOWY

PAPIEREK WSKAŹNIKOWY

ROZWIĄZANIE

BARWA

WSKAŹNIK

ROZTWORY

O ODCZYNIE ZASADOWYM

ROZTWORY

O ODCZYNIE KWASOWYM

ROZTWORY O

ODCZYNIE OBOJĘTNYM

FENOLOTALEINA

MALINOWA

BEZBARWNA

BEZBARWNA

ORANŻ METYLOWY

ZÓŁTA

CZERWONA

POMARAŃCZOWA

PAPIEREK WSKAŹNIKOWY

ZIELONA (SŁABOZASADOWE)

NIEBIESKA (SILNIE ZASADOWE)

CZERWONA

ZÓŁTA

PYTANIA OPCJONALNE ...