Dodaj publikację
Autor
Sylwia Żak
Data publikacji
2022-05-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Powtórzenie wiadomości o kwasach karboksylowych i porównanie właściwości niższych kwasów karboksylowych z wyższymi kwasami karboksylowymi.
 Pobierz (docx, 64,6 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI Z CHEMII

Data: …

Klasa: ….

Nauczyciel prowadzący: …

Temat lekcji: Podsumowanie wiadomości o kwasach karboksylowych.

Dział: IV

Podstawa programowa: IX. 4, IX. 5, X. 1, X. 2)

Cele ogólne:

Uczeń:

Powtórzenie wiadomości o kwasach karboksylowych i porównanie właściwości niższych kwasów karboksylowych z wyższymi kwasami karboksylowymi

Cele szczegółowe

Uczeń:

IX. 4) podaje przykłady kwasów organicznych występujących w przyrodzie (np. kwas mrówkowy […]) […]; rysuje wzory półstrukturalne (grupowe) i strukturalne kwasów monokarboksylowych o łańcuchach prostych zawierających do pięciu atomów węgla w cząsteczce oraz podaje ich nazwy zwyczajowe i systematyczne

IX. 4) podaje przykłady kwasów organicznych występujących w przyrodzie (np. kwas mrówkowy […]) i wymienia ich zastosowania […]

IX. 5) bada i opisuje wybrane właściwości fizyczne i chemiczne kwasu etanowego (octowego); pisze w formie cząsteczkowej równania reakcji tego kwasu z wodorotlenkami, tlenkami metali, metalami; bada odczyn wodnego roztworu kwasu etanowego (octowego); pisze równanie dysocjacji tego kwasu

X. 1) podaje nazwy i rysuje wzory półstrukturalne (grupowe) długołańcuchowych kwasów monokarboksylowych (kwasów tłuszczowych) nasyconych (palmitynowego, stearynowego) i nienasyconego (oleinowego)

X. 2) opisuje wybrane właściwości fizyczne i chemiczne długołańcuchowych kwasów monokarboksylowych; projektuje i przeprowadza doświadczenie, które pozwoli odróżnić kwas oleinowy od palmitynowego lub stearynowego

Metody: dyskusja, laboratoryjna, praktyczna, quiz

Środki dydaktyczne: komputer, tablica interaktywna, zeszyt, aplikacja Wordwall, szkło laboratoryjne, odczynniki chemiczne

Przebieg lekcji:

Faza wstępna:

Czynności organizacyjno-porządkowe, powitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji na tablicy.

Faza realizacyjna:

Zapoznanie uczniów z celem lekcji

Burza mózgów na temat, budowy kwasów karboksylowych, tworzenia nazw i wzorów kwasów karboksylowych niższych i wyższych, Uczniowie w parach układają rozsypankę: łączenie nazw kwasów karboksylowych niższych i wyższych ze wzorami sumarycznym i strukturalnymi załącznik nr 1) lub opcjonalnie łączą nazwy ze wzorami korzystając z tablicy interaktywnej (https://wordwall.net/pl/resource/2145863/chemia/kwasy-karboksylowe-wzory ).

Nauczyciel pokazuje doświadczenie chemiczne (Badanie właściwości kwasu etanowego i wyższych kwasów karboksylowych ). Następnie rozdaje uczniom tabelkę do uzupełnienia – Porównanie właściwości kwasów karboksylowych niższych i wyższych (załącznik 2). Nauczyciel weryfikuje poprawność odpowiedzi.

Nauczyciel zadaje pytanie: Jak doświadczalnie można odróżnić kwas oleinowy od kwasu stearynowego lub kwasu palmitynowego. Nauczyciel pokazuje doświadczanie chemiczne i prosi uczniów o wypełnienie zaprojektowanie doświadczenia (karta pracy- załącznik 3)

Opcjonalnie teleturniej (Nauczyciel dzieli klasę na grupy, które losują pytania – aplikacja Wordwall, lub pytania przygotowane przez nauczyciela ).

Faza podsumowująca:

Ocena pracy uczniów na lekcji

Zadanie domowe: Podaj po 2 przykłady występowania kwasu stearynowego i kwasu etanowego.

Wpisanie plusów za aktywność drużynie zwycięskiej.

Pożegnanie

ZAŁĄCZNIK 1

Rozsypanka - Połącz w pary nazwy ze wzorami kwasów karboksylowych

C15H31COOH kwas palmitynowy

CH3COOH kwas etanowy

C17H35COOH kwas stearynowy

C2H5COOH ...