Dodaj publikację
Autor
Aneta Gołębiowska
Data publikacji
2022-05-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć " W krainie naszych zmysłów" został przeprowadzony w internacie SOSW z dziećmi z klas I-III i IV-VI.
 Pobierz (docx, 26,4 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH PRZEPROWADZONYCH W DNIU 25.04.2022r.

TEMAT: W krainie zmysłów

CEL OGÓLNY: Utrwalenie wiadomości o naszych zmysłach

CELE OPERACYJNE:

UCZEŃ:

- wymienia zmysły człowieka i podaje ich funkcje,

- rozumie potrzebę dbania o narządy zmysłów,

- rozpoznaje, jakiego zmysłu wymaga dana czynność,

- rozróżnia smaki; słodki, słony, gorzki, kwaśny,

- potrafi odszukać dwa takie same dźwięki,

- potrafi rozpoznać i nazwać zapach,

- potrafi wskazać zmianę w ustawieniu przedmiotów,

- rozpoznaje przedmiot po dotyku,

CELE REWALIDACYJNE:

- usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej

- doskonalenie logicznego myślenia,

- doskonalenie koordynacji wzrokowo- słuchowej,

- rozwijanie spostrzegawczości,

- stymulacja dotykowa,

- rozwijanie koncentracji uwagi na wykonywanym zadaniu.

Metody pracy:

Podająca- pogadanka , instrukcja do zadań

Praktycznego działania- wykonywanie jasno określonych czynności

Aktywizująca -burza mózgów- swobodne zgłaszanie pomysłów

Formy pracy:

Grupowa

Indywidualna

Pomoce i środki dydaktyczne: kolorowe pudełeczka różną zawartością, pojemniki nasączone zapachami, przedmioty związane z higieną osobistą, karty pracy, flamastry, opaski na oczy, środki spożywcze w pojemnikach, plastikowe łyżeczki, gumowe jeżyki i piłeczki, prezentacja.

Czas trwania: 45 – 60 minut

Miejsce przeprowadzenia zajęć: świetlica telewizyjna ( I piętro)

Prowadząca:

Przebieg zajęć

Ogniwa lekcji/Zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

1.Faza wstępna

2. Faza właściwa

3. Faza końcowa

1. Powitanie uczniów, p. dyrektor, p. kierownika i zaproszonych gości.

2. Przypomnienie o zasadach panujących podczas zajęć: grzeczne, kulturalne zachowanie, odpowiedzi udzielane pojedynczo, podczas zabaw ruchowych dbamy

o bezpieczeństwo swoje i innych.

3. Wprowadzenie do tematyki zajęć:

„Kochani, mam do Was pytanie. Skąd wiemy, czy coś nam smakuje lub nie? Kiedy coś jest zimne lub gorące? Czy piosenka, którą słyszymy w radio nam się podoba?.”

Wszystko to wiemy dzięki naszym zmysłom.

Zmysły to nasze okna na świat, dzięki nim go poznajemy – widzimy, słyszymy, czujemy, smakujemy, wąchamy.

1.Co to są zmysły?

Krótka rozmowa z dziećmi dotycząca tematu zajęć.

„Zmysły są dla człowieka, podobnie jak dla zwierząt, elementem łączącym organizm ze środowiskiem zewnętrznym. Dzięki nim mamy bezpośredni kontakt z otaczającym nas światem, możemy odbierać bodźce, które do nas docierają a następnie je analizować”.

Zmysł wzroku

Za zmysł wzroku u ludzi odpowiada oko. To właśnie w nim zlokalizowane są komórki receptorowe, które odbierają obraz z zewnątrz. Wzrok umożliwia nam widzenie otaczającego świata. ( do czego potrzebny nam jest zmysł wzroku?)

Zmysł smaku

Za zmysł smaku odpowiada język. Zmysł smaku pozwala na rozpoznanie podstawowych smaków. Na powierzchni języka, podniebieniu, górnej części przełyku  znajdują się kubki smakowe.

Jakie smaki odczuwamy najczęściej?:smak słodki, smak słony, smak gorzki, smak kwaśny ( do czego potrzebny nam jest zmysł smaku?)

Zmysł dotyku

Za zmysł dotyku odpowiada nasza skóra, najwięcej ...