Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia
Temat: „Prawdziwi zwycięzcy potrafią przegrywać!”
Grupa: III
Prowadząca:
Data:
Cele ogólne:
stwarzanie dzieciom okazji do rozwijania zainteresowań czytelniczych;
doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu;
rozwijanie odporności emocjonalnej;
kształtowanie kompetencji społecznych.
Cele szczegółowe, dziecko:
potrafi słuchać czytanego tekstu;
odpowiada na pytania do usłyszanego tekstu;
akceptuje wygraną innych osób;
zgodnie bawi się w grupie.
Metody pracy z dziećmi:
- czynna (zadań stawianych dziecku, kierowania aktywnością);
- oglądowa (prezentacja ilustracji);
- słowna (rozmowa kierowana).
Formy organizacyjne pracy z dziećmi:
- zbiorowa;
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: bajka Agnieszki Borowieckiej „Trudna sztuka”; ilustracje do bajki; obrazki przedstawiające zwierzęta; piosenka „Czytaj z misiem” autorstwa A. Konefał i S. Duszy; pluszowy miś; karteczki samoprzylepne; kredki; kartki.
Przebieg zajęć:
Powitanie piosenką „Czytaj z misiem”.
O przegrywaniu – wysłuchanie bajki Agnieszki Borowieckiej „Trudna sztuka” i rozmowa kierowana:
Co zrobił żuraw, gdy przegrał?
Jak zareagowały inne zwierzątka?
Co ważnego powiedziała żurawiowi dzika kaczka?
Co jest przyjemniejsze – wygrywać czy przegrywać?
Co dobrego wynika z wygranej?
Dlaczego nie lubimy przegrywać?
Co czujecie, gdy wygrywacie, a co, gdy przegrywacie?
Co dobrego może wynikać z przegranej?
„Gratulacje!” – zabawa wdrażająca do właściwego reagowania na przegraną. Nauczyciel rozstawia w kręgu woreczki w liczbie uczestników zabawy. Na melodię popularnej piosenki dzieci poruszają się dookoła woreczków. Podczas przerwy w muzyce stają przed woreczkiem i klaszczą, by pogratulować osobom, którym się to udało (za pierwszym razem udaje się wszystkim). W kolejnych powtórzeniach woreczków jest coraz mniej.
„Bystre oko” – gra na spostrzegawczość.
Prowadząca umieszcza na tablicy ilustrację zakrytą karteczkami samoprzylepnymi, po czym powoli odsłania kolejne elementy. Zadaniem uczestników jest odgadnięcie, jakie zwierzę znajduje się na ilustracji.
Praca plastyczna „Trudna sztuka” – rysunek dowolny kredkami inspirowany wysłuchana bajką. Stworzenie książeczki grupowej bazującej na wysłuchanym opowiadaniu.
Ewaluacja.
O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Czy podobały się wam dzisiaj zajęcia?.
Zakończeni zajęć misiową iskierką przyjaźni.
Już kończymy to spotkanie – czarodziejskie zmisiowanie.
W wielki świat literatury zaprowadził nas dziś miś.
Ściska łapką wszystkie dzieci –
misiowa iskierka już do Was leci!
Opracowała i zrealizowała: