Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Jędrzejak
Data publikacji
2022-05-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Emocje.
 Pobierz (docx, 14,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęcia

„Przedszkolak w świecie emocji.”

Miejsce: sala przedszkolna

Nauczyciel prowadzący:

Cele ogólne:

- kształtowanie odporności emocjonalnej,

- rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami,

- doskonalenie umiejętności nazywania, rozpoznawania i pokazywania sowich uczuć.

Cele szczegółowe, dziecko:

- rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje i uczucia,

- uczestniczy w zabawach ruchowych,

- przedstawia swoje emocje i uczucia używając charakterystycznych dla dzieci form wyrazu,

- rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne, ma świadomość, że odczuwają i przeżywają

je wszyscy ludzie,

- potrafi w bezpieczny dla siebie i otoczenia sposób opanować złość,

- wykonuje „strworka - emotka” z liści.

Obszary z podstawy programowej: I 5, II 1, II 4, II 6, IV 4, IV 8.

Metody:

- słowna: rozmowa,

- czynnościowa: bezpośrednie działanie dziecka,

- oglądowa: miniteatr,

- aktywizująca: biblioterapia, drama.

Formy:

- grupowa,

- indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:

serce z kartonu, ilustracje dzieci obrazujące różne emocje, kartoniki z literami, bajka terapeutyczna

z książki „Szuflada z bajkami” pod red. M. Leszczawskiej, pacynki do mini-teatrzyku, kostka

z ilustracjami emocji, liście, klej, kredki, flamastry, CD z muzyką.

Przebieg zajęcia:

1. „Magiczna przesyłka” – zabawa aktywizująca. Nauczyciel prezentuje zostawioną rzekomo pod drzwiami przesyłkę. Cała sytuacja ma prowadzić do nazwania przez najmłodszych emocji, jakie towarzyszą im w trakcie poznawania zawartości pudełka.

2. Wprowadzenie do tematu:Dzieci podają skojarzenia związane z sercem.

Co powstaje w naszym sercu? (Emocje)

3. „Nasze emocje” – zabawa dydaktyczna.

- Nazywanie 5 podstawowych emocji – radość, złość, smutek, zdziwienie, strach. Prowadzący posługuje się kostką w ilustracjami różnych min.

- Kiedy czujemy złość/radość/..? – pytania otwarte do dzieci.

- Odczytywanie liter z intonacją adekwatną do uczuć przedstawionych na wylosowanej ilustracji.

4. Rozmowa kierowana na podstawie bajki terapeutycznej „Dwie przyjaciółki”.

- Kto był bohaterem opowiadania?

- W jaki sposób zachowywał się Marek, gdy coś ją zdenerwowało?

- Co robiła Magda w chwili, kiedy coś jej się nie podobało?

- O czym opowiadała Magda?

- A Ty, w jaki sposób uspokoisz swojego robaka?

- Dlaczego się złościmy?

- Co wówczas czujemy?

- Co można zrobić, aby pozbyć się złości?

5. Zabawa ruchowa „Pociąg do Królestwa…”

Dzieci wyruszają do Królestwa,w którym rządzi zły pirat a ludzie chodzą obrażeni, tupią nogami, zaciskają dłonie w pięści i krzyczą. Następnie ruszają do Królestwa Dobrej Wróżki, gdzie ludzie są zawsze uśmiechnięci, życzliwi i pomocni wobec siebie, witają się serdecznie.

- Dzieci wypowiadają się w którym Królestwie podobało im się najbardziej i dlaczego?

6. Praca plastyczno-techniczna „Stworki - emotki” .

Natura (jesienne liście) jako inspiracja do tworzenia stworka – emotka, ozdabianie ramki według własnego pomysłu.

7. Ewaluacja „Minki”.

Każdy uczestnik za pomocą „miny” przedstawia swoje emocje podczas dzisiejszych zajęć.

Opracowała:

W małym królestwie mieszkali przyjaciele ...