Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH.
Temat: „Książka mój skarb”.
Data:
Miejsce:
Nauczyciel prowadzący:
Cele ogólne:
- rozwijania umiejętności matematycznych według metody Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej;
- ćwiczenie słuchu fonematycznego;
- rozwijanie logicznego myślenia;
- wdrażanie do poszanowania książek.
Cele szczegółowe, dziecko:
- rozumie pojęcia ogólne i posługuje się nimi;
- potrafi dokonać analizy i syntezy sytuacji;
- dostrzega zależność między skutkiem a przyczyną i próbuje powiedzieć co może się zdarzyć;
- uzupełnia określonymi literami luki w wyrazach;
- określa liczbę słów w tytułach bajek;
- dzieli słowa na głoski;
- dodaje w zakresie 10;
- łączy ilustrację z obrazującym je działaniem;
- odpowiadania na pytania;
Metody:
- słowna: rozmowa, objaśnienia;
- czynnościowa: bezpośrednie działanie dziecka; inspirowanie spontanicznej działalności przez zachętę, sugestię; powtarzanie czynności w celu ich rozwoju, utrwalanie wiadomości;
- aktywizująca: zabawa ruchowa, wykorzystanie metody Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej.
Formy:
- grupowa,
- zbiorowa,
- indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
książka; utwór „Jeśli chcesz mieć dobry dzień”; wiersz D. Kluska „To ja, książka”;
paski z tytułami bajek; kartoniki z literami, kartoniki z książkami i z działaniami; liczmany;
bębenek; trójkąt; odznaka dla każdego przedszkolaka; karta pracy.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką – „Jeśli chcesz mieć dobry dzień...”.
2. Rozmowa inspirowana treścią wiersza „To ja, książka” autorstwa D. Kluski.
Psst… Tu jestem… Czy mnie słyszysz?
To ja, książka. Weź mnie, proszę.
Mówię szeptem, bowiem krzyków
i hałasu wręcz nie znoszę!
Skąd się wzięłam? Co tu robię?
Wszystko ci za chwilę zdradzę.
Ot, gadułą jestem straszną
i nic na to nie poradzę!
Dawno temu pewien człowiek,
Gutenberg miał na nazwisko,
drukiem zajął się wytrwale,
byś ty ze mną mógł być blisko.
Byś codziennie mógł wędrować
tam, do świata niezwykłego.
Jeśli tylko mnie otworzysz,
stanie się coś magicznego!
Bo ja wezmę cię za rękę,
poprowadzę gdzieś przed siebie.
Będziesz tam, gdzie tylko zechcesz:
na dnie morza, w górach, w niebie!
Z dinozaurem zjesz śniadanie,
rekin szepnie coś o sobie,
a wieczorem wpadnie gwiazdka,
by pogłaskać cię po głowie.
Jeśli zechcesz, wyruszymy
w miejsca pełne wyobraźni.
Tylko jeden mam warunek:
żebyś ze mną żył w przyjaźni.
Czytaj, szanuj i odkładaj
mnie na półkę, mały smyku.
To ja, twój przyjaciel – książka.
Cześć, pozdrawiam, czytelniku!
- Kto zaprezentował się w wierszu?
- Czego nie lubi książka?
- Dokąd przenoszą nas stronice książek?
- Jakie książka ma prośby?
3. Zabawa czytelnicza „Tytuły dziurawe jak ser”.
Przedszkolaki pracują w grupach.
Otrzymują paski papieru z tytułami i próbują umieścić kartoniki z literami we właściwych miejscach. Odczytują nazwy bajek, określają liczbę słów w zdaniach, oraz dzielą słowa na głoski.
4. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Książki na półkach”.
Dzieci poruszają się ...