Dodaj publikację
Autor
Anna Głowicka-Koczorowska
Data publikacji
2022-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć terapii kuchennej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
 Pobierz (docx, 14,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Temat: Ugotujmy coś razem – zupa dyniowa na słodko.

Grupa docelowa: 5 dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, wiek 12-13 lat

Czas zajęć: 2 godziny dydaktyczne

Cel główny: przygotowanie składników i ugotowanie zupy dyniowej według podanego przepisu.

Cele szczegółowe:

doskonalenie umiejętności obierania i krojenia;

kształtowanie umiejętności przygotowania potraw według przepisu;

aktywizacja koordynacji wzrokowo – ruchowej;

usprawnianie motoryki małej;

stymulowanie zmysłów (węchu, smaku, dotyku);

pobudzanie do empatii i kształcenie umiejętności pracy w grupie;

nabywanie umiejętności właściwego zachowania się przy stole;

doskonalenie umiejętności dbania o porządek w miejscu pracy.

Metoda pracy: zadaniowa

Środki dydaktyczne: przepis na zupę dyniową, karty pracy, kolorowe kartki papieru, klej, nożyczki, produkty spożywcze potrzebne do przygotowania zupy dyniowej.

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Przebieg zajęć:

I. Czynności organizacyjne:

a) Powitanie uczestników zajęć – zabawa integracyjna „Witamy wszystkich, którzy…”

b) Przedstawienie tematu i celów lekcji, sprawdzenie obecności.

c) Wprowadzenie do tematu lekcji – pogadanka na temat zdrowego odżywiania, konieczności uwzględnienia w swojej diecie warzyw i owoców.

II. Realizacja tematu:

a) Przygotowanie stanowisk pracy (rozdanie desek, noży do krojenia, fartuszków, czynności higieniczne)

b) Rozdanie uczestnikom przepisów i zapoznanie się instrukcją przygotowania zupy dyniowej.

c) Przygotowanie zupy z pomocą nauczycieli.

d) Sprzątanie stanowisk pracy (sprzątanie stołu, mycie naczyń, porządkowanie naczyń w szafkach).

e) Pogadanka o właściwym zachowaniu się przy stole zarówno w domu jak i w miejscach publicznych

f) „Papierowa dynia” – podczas gotowania zupy, uczestnicy wydzierają i wyklejają dynię na kartach pracy przygotowanych przez nauczycieli.

III. Podsumowanie:

a) Przywieszenie kart pracy na gazetkę.

b) Wspólnie spożywanie przygotowanego dania.

c) Podsumowanie i podziękowanie uczestnikom za udział w zajęciach.