Dodaj publikację
Autor
Justyna Sternal-Kubiela
Data publikacji
2022-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
8

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Extended matura writing – rules and evaluation.
 Pobierz (docx, 22,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka angielskiego - utrwalenie wiadomości dotyczących zasad i kryteriów oceniania wypowiedzi pisemnej na maturze rozszerzonej oraz porównanie wymagań dla poszczególnych form wypowiedzi.

Typ szkoły: szkoła średnia

Klasa: III LO

Poziom: B2

Temat: Extended writing – rules and evaluation.

Czas: 90 minut

Nauczyciel: Justyna Sternal-Kubiela

Cele ogólne:

- powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących zasad wypowiedzi pisemnej na maturze rozszerzonej,

- usystematyzowanie wiedzy uczniów,

- przygotowanie uczniów do matury na poziomie rozszerzonym – części pisemnej.

Cele szczegółowe:

- uczeń rozumie najważniejsze różnice dotyczące różnych form wypowiedzi,

- uczeń potrafi napisać tezę zgodną z wymaganiami CKE,

- uczeń potrafi dokonać interpretacji modelowych form wypowiedzi,

- uczeń rozwija umiejętność wyciągania wniosków,

- uczeń doskonali umiejętność pracy w grupie / podejmowania wspólnych decyzji.

Metody pracy:

- praca indywidualna,

- praca w parach,

- praca w grupach,

- burza mózgów,

- wykład.

Środki dydaktyczne:

- tablica interaktywna,

- podręcznik Solutions Gold, wyd. OUP,

- karta pracy stworzona przez nauczyciela.

Karta pracy ucznia znajduje się pod konspektem.

Wprowadzenie:

Czynności organizacyjne.

Uczniowie odpowiadają na pytania odnośnie najczęstszych problemów, które doświadczają przy pisaniu wypracowania maturalnego; którą formę wypowiedzi preferują, a którą unikają (rozprawka za i przeciw, rozprawka wyrażająca opinię, list formalny, artykuł); który komponent oceny pracy jest najtrudniejszy do zrealizowania, itd.

Burza mózgów. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez uczniów w realizacji wypowiedzi pisemnej? (np. zła struktura wypowiedzi niespełniająca kryteriów CKE; brak tezy lub niewłaściwa teza; przekroczenie liczby słów; powierzchowna realizacja elementów tematu).

Lekcja właściwa:

1. W oparciu o materiały dostępne na stronie CKE, nauczyciel wyjaśnia jakie są istotne elementy tezy zawartej we wprowadzeniu dwóch typów rozprawek (za i przeciw, opiniującej) oraz jakiej podlega ocenie. Uczniowie podejmują decyzję odnośnie zgodności tezy z tematem i treścią wypowiedzi przykładowych tez (karta pracy ucznia), oceniając według wzoru:

2p – teza w pełni zgodna z tematem i treścią wypowiedzi,

1p – teza nie jest w pełni poprawna, odbiegająca od tematu,

0p – brak tezy; teza niekomunikatywna.

Sprawdzenie odpowiedzi; wyjaśnienie.

2. Uczniowie wybierają jeden z tematów rozprawki podanych przez nauczyciela i piszą wstęp uwzględniając tezę. Pracując w parach, oceniają swoje prace.

3. Praca w 3-osobowych grupach. Analizując przykładowe modele wypracowań w podręczniku, uczniowie uzupełniają tabelę dotyczącą jednej, wyznaczonej przez nauczyciela, formy wypowiedzi w karcie pracy ucznia. Główny cel to znalezienie charakterystycznych elementów dotyczących danej formy wypowiedzi. Uczniowie porównują wymagania egzaminacyjne dotyczące zwłaszcza realizacji elementów rozpoczęcia i zakończenia. Poszczególne grupy uzupełniają tabelę na tablicy interaktywnej.

4. Praca w parach. Uczniowie wypisują elementy stylu formalnego w oparciu o modelowe formy wypowiedzi. Następnie podkreślają w tekstach fragmenty charakteryzujące się różnorodnością frazeologiczną oraz precyzją użytych środków językowych. Nauczyciel wypisuje ...