Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz matematycznych warsztatów z rodzicami
Cele ogólne:
-rozwijanie więzi między rodzicami i dziećmi
-wzbudzanie zainteresowania zabawami matematycznymi
-rozwijanie umiejętności odkodowywania informacji i kryteriów
-rozwijanie myślenia logicznego
- doskonalenie umiejętności grupowania wg cechy wzrastającej
Cele szczegółowe:
-odkodowuje informacje i kryteria dotyczące figur geometrycznych (z użyciem klocków Dienesa)
- rzuca kostką i wskakuje na pole przedstawiające odpowiednią liczbę kropek
- losuje zakodowaną informacje , wybiera odpowiedni kolor rybki , kładzie ją w akwarium i nadaje odpowiedni kierunek jej pływaniu.
-przypina do karty z cyframi odpowiednią kostkę domino
-przypina odpowiedni kolor i ilość spinaczy do karty z kropkami w danym kolorze
-rozwiązuje proste przykłady matematyczne wkładając drewniany patyczek w otwór w pudełku z liczbą będącą rozwiązaniem przykładu matematycznego
-układa muszelki według kolejności wzrastającej a następnie według kodu :
I poziom: 3 muszelki
II poziom: 5 muszelek
-konstruuje wspólnie z rodzicami grę matematyczną na podstawie wskazówek nauczyciela
Metody :
- słowna ( opowiadanie)
- czynna ( zadań stawianych dziecku i rodzicom )
- oglądowa (pokaz przedmiotów)
Formy pracy:
-indywidualna
-grupowa
Środki dydaktyczne :
Klocki Dienesa ,kolorowe koła do ćwiczeń gimnastycznych ,plansza z kropkami, plansza z figurami geometrycznymi, kostki domino, karty z cyframi, papierowe rybki, karty ze strzałkami, kolorowy papier ,nożyczki, klej, kostki do grania, gazety reklamowe, kolorowe kółka małe i duże, słomki
Przebieg
1.Powitanie –„Witamy się paluszkami”
2.Zabawa dydaktyczna- „Zakodowane figury geometryczne”-znajdywanie odpowiednich figur geometrycznych wśród klocków Dienesa poprzez odczytywanie zakodowanej informacji na planszy.
3.Zabawa ruchowa –„Zgadnij ile to jest”
4.Zabawa dydaktyczna –„Zakodowane rybki”-znajdywanie na podstawie kodu odpowiedniej rybki ,umieszczenie jej w akwarium i nadanie jej pływaniu odpowiedniego kierunku.
5.Zabawy matematyczne przy stolikach- pokaz pomocy i zabaw ,które rodzice mogą sami zrobić z materiałów ogólnodostępnych.
6.Zabawa ruchowa- „Zmiana miejsc ”
7.Gra matematyczna- konstruowanie gier matematycznych w grupach wg instrukcji przygotowanej przez nauczyciela.