Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ
DNIA ZIEMI
„ZIEMIA – ŻYJĄCA PLANETA”
Miejsce i data: Szkoła Podstawowa w Mesznie (klasy I-III), 22.04.2022r.
Prowadzący; mgr Barbara Bondar-SuchońskaCele ogólne:
uświadomienie uczniom znaczenia Światowego Święta Ziemi,
rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, wrażliwości na piękno przyrody, poszanowanie jej,
wyrabianie poczucia odpowiedzialności za jakość środowiska,
kształtowanie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy,
prezentowanie aktywnej postawy wobec ochrony środowiska
inspirowanie twórczego działania, pobudzania wyobraźni, rozwijanie ekspresji plastycznej.
rozwijanie umiejętności dłuższych wypowiedzi na określony temat,
wdrażanie donośnego, wyrazistego czytania z intonacją,
wzbogacanie słownictwa o treści ekologiczno-przyrodniczej,
Cele szczegółowe:Uczeń:
wyjaśni, co to jest Ziemia,
napisze, jak zadbać o naszą planetę,
wykona plakat i tablicę z hasłami,
propaguje obchody Święta Ziemi.
umie uzasadnić potrzebę ochrony środowiska naturalnego,
formułuje zadania Małego Ekologa,
śpiewa piosenkę,
tańczy,
wie co to jest recykling, projektuje strój,
maluje kolorową pianą.
Metody:
słowna: rozmowa, czytanie zdań,
oglądowa: pokaz, obserwacja,
aktywizujące: burza mózgów, drama.
metoda ćwiczeń praktycznych.
Formy pracy:
zbiorowa
grupowa - jednolita i zróżnicowana,
indywidualna.
Przebieg zajęć
Wprowadzenie w temat zajęć - układanie na tablicy rozsypanki sylabowej - hasła - ZIEMIA ŻYJĄCA PLANETA.
"Burza mózgów" - Co to jest ziemia? - ustalenie wspólnej definicji i zapisanie jej na tablicy / Ziemia - planeta Układu Słonecznego na której żyją ludzie /.
Głośne czytanie wiersza przez n -la Moja PlanetaWielka szeroka jest Nasza PlanetaOceany, jeziora głębokie.Są miasta i domy na lądach nieznane.Zielenią pachnące wyspy i zimne kraje.Góry i śniegi olbrzymie,Na samym krańcu świata.Gadające ptaki, latające rybyI śmieszne zwierzaki.Nie wiadomo, ile Ziemia skarbów kryje.Aby żyć zdrowo i czysto,Musimy chronić nasze środowisko.Nie wyrzucaj śmieci, nie depcz trawników,Nie wypalaj lasów, nie zanieczyszczaj gór,Plaż oraz wodnych zbiorników.Niech miejskie powietrze smog opuści okrutny,A wszyscy będziemy żyli zdrowiI nikt nie będzie smutny.
Rozmowa nt. treści wiersza, poparta ilustracjami, ciekawostkami o Ziemi, astronomią i pokazem globusa.Wyjaśnienie, że 22.04. to Światowe Święto Ziemi.
Oglądanie filmu edukacyjnego „Dzień Ziemi”.
Każda klasa dostaje materiały do przygotowania plakatu. Kl. I „Kodeks młodego ekologa, kl.II „Po co segregować śmieci?”, kl. III „Plastik niszczy”.
Przygotowanie w grupach mody ekologicznej – powtórne wykorzystanie materiałów – recykling. Uczniowie z przyniesionych materiałów (folia spożywcza, folia aluminiowa, rolki z papieru toaletowego, plastikowe nakrętki) przygotowują stroje.
Apel dla całej społeczności szkolnej.
Klasy I-III prezentują przygotowane plakaty omawiają ich treść przed całą szkoła. Następnie podczas śpiewania piosenki „Ziemia wyspa zielona” pokaz mody. Uczniowie na wybiegu prezentują przygotowane stroje.
Klasa I prezentuje taniec z pomponami przy piosence „Dzień dobry Zielona Panienko”.
Zaproszenie wszystkich uczniów na boisko szkolne, gdzie odbywać ...