Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć opiekuńczo-wychowawczych
Temat zajęć: „Bardzo głodna gąsienica – praca z tekstem czytanym”
Czas trwania: 45 min.
Cele główne:
Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
Rozwijanie słownictwa i komunikacji alternatywnej ucznia.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- podczas układania planu dnia z niewielką pomocą odnajduje potrzebne symbole spośród dwóch,
trzech obrazków,
- podaje dłoń w geście powitania i patrzy na nauczyciela,
- wybiera swój kolor znacznika i odnajduje swoje zdjęcie na liście obecności,
- słucha czytanego przez wychowawcę tekstu, zachowując przy tym ciszę,
- ogląda ilustracje w książce i manipuluje nimi,
- dobiera symbole PCS odpowiadające fragmentom przeczytanego tekstu,
- z pomocą nauczyciela wykonuje pracę plastyczną,
- bierze udział w czynnościach porządkowych.
Forma:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Metody:
- praca z książką,
- problemowa,
- realizacji działań wytwórczych.
Środki dydaktyczne:
- książka „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle,
- zielony sznurek/wstążka,
- symbole PCS do treści opowiadania (jabłko, gruszka, śliwka itd.),
- tekturowy rekwizyt z podobizną gąsienicy do wrzucania w jej pyszczek symboli,
- tekturowa wytłaczanka po jajkach,
- farby plakatowe – czerwona i zielona,
- pędzelki,
- sztuczne oczy,
- klej.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1. Powitanie z dziećmi piosenką:
„Witaj (imię), witaj (imię).
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy Cię witamy. Wszyscy Cię witamy.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.”
(na melodię Panie Janie).
Oznaczanie swojej obecności na liście.
2. Układanie planu zajęć za pomocą symboli PCS.
II. Część zasadnicza
3. Wysłuchanie czytanej przez nauczyciela książki „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle,
z prezentacją ilustracji. Manipulowanie stronami książki – przeciąganie zielonego sznureczka
imitującego gąsienicę przez dziurki w owocach.
4. Ponowne przeczytanie tekstu połączone z jego analizą. Ilustrowanie treści opowiadania za
pomocą symboli PCS (dobieranie kolejno obrazków zgodnie z wymienionymi w tekście,
zjedzonymi przez gąsienice posiłkami i wrzucanie do pyszczka przygotowanego rekwizytu –
gąsienicy).
5. Wykonanie pracy plastycznej – bardzo głodnej gąsienicy z wytłaczanki na jaja.
III. Część końcowa
6. Czynności porządkowe.
7. Pochwalenie i nagrodzenie dzieci. Uczniowie sami wybierają nagrodę.