Dodaj publikację
Autor
Wioletta Kudzin
Data publikacji
2022-05-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji w klasie 2 liceum (poziom podstawowy).
 Pobierz (docx, 24,0 KB)

Podgląd treści

Temat: Ucho – narząd zmysłu słuchu i zmysłu równowagi

Cel ogólny

Poznanie budowy i funkcji narządu zmysłu słuchu i zmysłu równowagi

Cele operacyjne

Uczeń potrafi:

wymienić elementy ucha zewnętrznego, ucha środkowego, ucha wewnętrznego,

określić podstawowe funkcje elementów wchodzących w skład ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego,

omówić budowę błędnika,

omówić proces powstawania wrażeń słuchowych,

wymienić elementy narządu równowagi,

omówić procesy pobudzania receptorów słuchu i receptorów równowagi.

Środki dydaktyczne

prezentacja multimedialna

filmy dotyczące budowy i działania ucha jako narządu zmysłu słuchu i zmysłu równowagi,

kartki z zagadnieniami do opracowania,

podręcznik i karty pracy

materiał źródłowy „Wrażliwość słuchu”

przestrzenny model ucha

kartoniki zielone (18 sztuk) i czerwone (18 sztuk)

Formy pracy

praca indywidualna, praca grupowa.

Metody pracy

pogadanka, burza mózgów, pokaz filmu, praca z podręcznikiem, praca z tekstem źródłowym, obserwacja.

Przebieg lekcji

Faza wstępna

Czynności organizacyjne.

Nauczyciel zdaje pytania sprawdzające wiadomości dotyczące układu nerwowego:

Jaką rolę spełnia układ nerwowy? (przykładowa odpowiedź: odpowiada za odbiór, przewodzenie i analizowanie bodźców nerwowych);

Jaki rodzaj bodźców odbierają receptory? (przykładowa odpowiedź: receptory odbierają bodźce świetlne, mechaniczne i chemiczne);

Jaka jest droga informacji od receptora do ośrodka w mózgowiu lub rdzeniu? (przykładowa odpowiedź: informacja płynąca z receptora przekazywana jest nerwami czuciowymi do ośrodka w mózgowiu lub rdzeniu kręgowym, gdzie jest analizowana).

Nauczyciel zapoznaje uczniów z celami lekcji rozpoczynając swoją wypowiedź: „Podejmij wyzwanie i naucz się … opisywać budowę i funkcję elementów ucha zewnętrznego, środkowego, wewnętrznego; wykazywać związek budowy ucha z pełnionymi przez nie funkcjami; wyjaśniać, w jaki sposób powstaje wrażenie słuchowe; opisywać, jak działa narząd równowagi; wymieniać czynniki, które mogą pogorszyć słuch, i wyjaśniać, jak ich unikać.”

Nauczyciel prosi uczniów, aby na podstawie informacji zawartych w prezentowanych filmach określili, jakie funkcje pełni ucho oraz z jakich części się ono składa (uczniowie mają zanotować wszystkie nazwy wymienionych w filmie elementów ucha). Nauczyciel wyświetla filmy Budowa i działanie ucha oraz Ucho jako narząd równowagi.

Uczniowie określają podwójną rolę uszu: (przykładowa odpowiedź: Dzięki nim potrafimy wykrywać i lokalizować dźwięki, rozróżniać ich ton i natężenie oraz rejestrować położenie ciała).

Nauczyciel wyświetla slajd przedstawiający przekrój przez ucho. Uczniowie wymieniają elementy ucha, które udało im się zanotować w trakcie oglądania filmu, odszukują je na prezentowanym schemacie, a następnie wskazują na modelu przestrzennym ucha.

Faza realizacyjna

Nauczyciel dzieli uczniów na sześć grup. Zadaniem każdej grupy będzie opracowanie wypowiedzi do wylosowanego zagadnienia i ułożenie do niego trzech pytań. Zagadnienia należy opracować na podstawie informacji z podręcznika (grupy 1, 2, 3, 4, 6) oraz dodatkowego materiału źródłowego (grupa 5).

Lider ...