Dodaj publikację
Autor
Ewa Czyszczoń
Data publikacji
2022-05-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć - wychowanie słuchowe - zoo.
 Pobierz (docx, 21,1 KB)

Podgląd treści

KONSPEKTZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH

Rodzaj zajęć: Elementy wychowania słuchowego – zajęcia indywidualneTematyka zajęć: W Zoo

Prowadzący: mgr Ewa Czyszczoń

Cel główny:

- Usprawnianie percepcji słuchowej, uwrażliwianie resztek słuchowych

Cele rewalidacyjne:

Cel ogólny:

- usprawnianie percepcji słuchowej w zakresie różnicowania tempa nadawanych sygnałów

Cel szczegółowy:

- po usłyszeniu sygnału uczeń wskaże zwierzę które wolno chodzi bądź zwierzę które szybko biega

Cel ogólny:

- usprawnianie percepcji słuchowej w zakresie różnicowania częstotliwości dźwięków

Cel szczegółowy:

- po usłyszeniu sygnału uczeń umieszcza małpki wysoko bądź nisko na drzewie.

Cel ogólny:

- usprawnianie percepcji słuchowej w zakresie różnicowania rytmów

Cel szczegółowy:

- uczeń powtórzy rytm zaprezentowany przesz nauczyciela

Cel ogólny:

- usprawnianie aparatu oddechowego i artykulacyjnego

Cel szczegółowy:

- uczeń poprawnie wykona ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia narządów artykulacyjnych

Cel ogólny:

- utrwalanie poznanego słownictwa

Cel szczegółowy:

- uczeń poprawnie nazywa zwierzęta mieszkające w ZOO

PLAN ZAJĘĆ:

1.Ćwiczenia wstępne:

a) ćwiczenia oddechowe

b) ćwiczenia aparatu artykulacyjnego

2. Ćwiczenia słuchowe:

a) różnicowanie tempa nadawanych sygnałów

b) różnicowanie częstotliwości nadawanych sygnałów

c) różnicowanie rytmów

Formy pracy:- indywidualne

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Ćwiczenia wstępne

a) ćwiczenia oddechowe- zdmuchiwanie

Dziecko obserwując n- la dmucha w powieszone na sznureczku papierowe węże, pierwsze wolno i delikatnie, później mocniej ale tak aby obrazki nie spadły. Następnie samodzielnie wykonuje ćwiczenia.

b) ćwiczenia narządów mowy N-l pokazuje kolejno ćwiczenia, które dziecko powtarza za nim. Dziecko obserwując kolejno pokazywane przez n- la, ruchy naśladuje je.

2. Ćwiczenia słuchowe:

a) różnicowanie tempa nadawanych sygnałów

1.etap przekazanie instrukcji

Uczeń ma przed sobą zwierzątka. Nauczyciel ustala z uczniem, które zwierzątko chodzi wolno (hipopotam), a które szybko (tygrys). Następnie wyjaśnia, że będzie stukał ołówkiem w blat stołu szybko lub wolno. Zadaniem dziecka jest wybrać adekwatne do usłyszanego tempa zwierzątko i przeprowadzenie go po kolorowej linii adekwatnie do tempa poruszającego się zwierzątka.

2. etap sprawdzenie zrozumienia

Naszym zadaniem teraz jest sprawdzenie czy dziecko rozumie polecenie. Nauczyciel siedzi naprzeciwko ucznia, stuka o blat stołu najpierw powoli zadając pytanie czy wie jaki to (tempo)dźwięk szybki czy wolny, dziecko prezentuje wybrany obrazek i porusza się zgodnie z instrukcją. Tą samą czynność powtarzamy z dźwiękiem (tempem) szybkim. Jeśli ćwiczeni jest przez ucznia zrozumiałe możemy przejść do trzeciego etapu.

3. etap wykonanie ćwiczenia opierając się tylko na odbiorze słuchowym

Gratulujemy uczniowie wspaniałej pracy tego, że wszystko pięknie zrozumiał. I uprzedzamy iż będzie trochę trudniej ponieważ będę wystukiwałam tempo np. na mebelkach za dzieckiem. Zadaniem dziecka jest nie obracać się i spróbować zaprezentować jakie tempo słyszało długie czy krótkie. Każda dobra odpowiedź nagradzana jest piórkiem. Następnie zamieniamy się rolami ...