Dodaj publikację
Autor
Ewa Czyszczoń
Data publikacji
2022-05-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć wychowanie słuchowe - zabawy zimowe.
 Pobierz (doc, 76,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ

Imię i nazwisko uczennicy: XYZ (III SP)
Prowadzący: EWA CZYSZCZOŃ
Temat: Zabawy zimowe.

Cele rewalidacyjne:
I. Ćwiczenia usprawniające:
1. Wydłużenie fazy wydechu dla mowy:
- uczennica wprawia w ruch kulki z waty długim, jednostajnym wydechem
- uczennica wprawia w ruch papierowe płatki śniegu długim, jednostajnym wydechem
2. Usprawnienie narządów artykulacyjnych:
- uczennica naśladuje ruchy języka i warg pokazywane przez nauczyciela (liczenie zębów czubkiem języka, parskanie, wysuwanie języka w kierunku nosa i brody)
3. Przygotowanie strun głosowych do swobodnej fonacji:
- uczennica wypowiada samogłoskę O na przemian długo-krótko (naśladuje jazdę narciarza po stoku wg wyznaczonych linii: ciągłej lub przerywanej)

II. Ćwiczenia słuchowe:
1. Rozwijanie zdolności różnicowania i odtwarzania odpowiedniego układu nadawanych sygnałów:
- uczennica wskaże układ bałwanków do usłyszanego rytmu wystukiwanego przez nauczyciela na bębenku
2. Doskonalenie umiejętności różnicowania tempa nadawanych sygnałów akustycznych:
- po usłyszeniu sygnału uczennica szybko „jedzie na nartach” lub wolno „jedzie na łyżwach”
3. Ćwiczenia sprawności różnicowania ilości sygnałów akustycznych:
- uczennica wskazuje, ile usłyszała dźwięków poprzez przyporządkowanie sani do kuligu.

III. Ćwiczenia językowe:
1. Poszerzenie zasobu słownikowego (nazwy zabaw zimowych: jazda na nartach, jazda na sankach, jazda na desce, jazda na łyżwach, kulig, rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana):
- uczennica rozpoznaje i nazywa zabawy zimowe przedstawione na obrazkach
- uczennica dopasowuje etykiety do obrazków
- uczennica wskazuje zabawę zimową, którą usłyszała
- uczennica określa zasady obowiązujące podczas bezpiecznych zabaw zimowych
- uczennica uzupełnia luki w zdaniach.
2. Kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi kategoriami gramatycznymi:
- uczennica odpowiada na pytania dotyczące ilustracji (kto?, co robi?, czego nie ma?, na czym?)
- uczennica samodzielnie buduje zdania
- uczennica stosuje w wypowiedziach końcówki fleksyjne właściwe dla rzeczowników
w formie narzędnika i dopełniacza.
3. Doskonalenie umiejętności rozumienia czytanego tekstu:
- uczennica czyta zdania i dopasowuje je do obrazka.

Metody: ćwiczebne, wychowania słuchowego, asymilacji wiedzy (praca z tekstem).
Pomoce dydaktyczne: gazety, figurka konika i narciarza, tekst Listu od Pani Zimy, obrazki z zabawami zimowymi, etykiety, kostka z zabawami zimowymi, sanki z imionami, kartki z trasami narciarskimi, bębenek, tamburyno, odtwarzacz CD, płyta z muzyką, karty pracy, paski z bałwankami, długopis, wata, rurka, papierowe śnieżynki, kask.

PLAN ZAJĘĆ

I. Część wstępna:
1. Ćwiczenia oddechowe
2. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne
3. Ćwiczenia fonacyjne
4. Ćwiczenia słuchowe:
a) różnicowanie natężenia dźwięku
b) różnicowanie tempa nadawanych sygnałów
c) różnicowanie lokalizacji źródła dźwięku

II. Część zasadnicza:
1. Nazywanie zabaw zimowych i dobieranie etykiet do obrazków.
2. Rozpoznawanie nazw zabaw zimowych na drodze słuchowej.
3. Utrwalenie nazw zabaw zimowych znajdujących się na kostce do gry.
4. „Bitwa na śnieżki” – zabawa ruchowa i słuchowa ...