Dodaj publikację
Autor
Ewa Czyszczoń
Data publikacji
2022-05-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć logorytmicnzych.
 Pobierz (docx, 22,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć logorytmicznych

Prowadzący: Ewa Czyszczoń,

Grupa wychowanków w opiece całodobowej

Temat: Logorytmika – ruch, słuch, słowo.

Cele ogólne:

integracja grupy,

usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowo - słuchowej,

rozwijanie umiejętności naśladowania.

Cele szczegółowe:

nawiązanie relacji w grupie,

prawidłowe naśladowanie ruchów,

utrwalanie orientacji w schemacie ciała,

zapoznanie ze słowami i melodią piosenki.

Metody: logopedyczne, rytmiczne, pedagogiczne.

Forma pracy (za Cz. Kupisiewicz):

- ze względu na liczbę :

grupowa

-ze względu na miejsce:

zaj. pozalekcyjne

-ze względu na czas:

60min.

Środki dydaktyczne:

Podkłady muzyczne do piosenek, obrazki ze zwierzętami, kubeczki, zwierzątka na linach, mata z figurami geometrycznymi, grzechotka, tamburyno, kastaniety, kask strażacki, kurtka strażacka.

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:

Powitanie dzieci,

Uświadomienie celu zajęć,

Zapoznanie z tematem zajęć.

Zajęcia właściwe:

Piosenka na powitanie – „Powitanie” (zał. nr 1),

Zabawa „Na kamieniu” (zał. nr 2),

Zabawa „Gdzie jest krowa?” (zał. nr 3),

Zabawa „ Małpki na linie” (zał. nr 4),

Zabawa „ Straż” (zał. nr 5),

Zabawa „Plansza” (zał. nr 6)

Zabawa „Kolejność” (za. Nr 7).

Zajęcia końcowe:

Piosenka na pożegnanie (zał. nr 8),

Zakończenie i podsumowanie zajęć,

Porządkowanie miejsca pracy,

Nauczyciel dziękuje wychowankom za zaangażowanie w zajęcia.

Załącznik nr 1

„Powitanie”

- rozpoczęcie zajęć

- budowanie przyjaznej atmosfery,

- ćwiczenia słowno-ruchowe,

- naśladownictwo,

- motoryka duża.

Słowa E. Bombol, na melodię „Wlazł kotek na płotek”.

Dzień dobry, dzień dobry witam Was! - kłaniamy się

Chcę skakać, chcę tupać bo już czas! - podskakujemy i tupiemy

Załącznik nr 2

„Na kamieniu”

- naśladownictwo,

-reakcja ruchowa na bodziec s łowny.

Słowa i muzyka e. Bombol na melodię „Stary niedźwiedź mocno śpi…”

Na kamieniu, na kamieniu siedzi: pies, kot, lew, kaczka….itp

Uczestnicy wchodzą do kręgu, wybierają „kamień” – nazwę zwierzątka , które mają naśladować.

Załącznik nr 3

„Gdzie jest krowa?”

- lokalizacja bodźca słuchowego,

-reakcja na bodziec wzrokowy.

Muzyka „wesoła zabawa – radosne melodie dla dzieci”.

Uczestnicy otrzymują kubeczki. W kubkach ukryte są obrazki zwierząt (obrazek przyklejony na dnie kubeczka). W czasie zabawy uczestnicy podają sobie kubeczki po kolei na hasło: stuknij-podaj, stuknij-podaj…itp. na hasło prowadzącego „STOP” zatrzymujemy podawanie i uczestnicy zaglądają do swoich kubeczków. Prowadzący pyta: Gdzie jest krowa? (koń, kaczka…itp.) uczestnik, który zobaczył dane zwierzątko w kubeczku naśladuje dźwiękiem – muuu, kwa kwa..itp.

Załącznik nr 4

„Małpki na linie”

- ćwiczenie fonacyjne,

- utrwalanie samogłosek,

-zabawa naprzemienna,

- koordynacja wzrokowo-ruchowa,

- współpraca w parach.

Uczestnicy w parach pomagają zjeżdżać danemu zwierzątku po lianie ( na zmianę wstają i podnoszą rękę wysoko albo kucają, trzymając rękę nisko nad podłogą), zwierzątko przemieszcza się po sznurku (lianie). Każdemu przejazdowi danego zwierzątka towarzyszy fonowanie wybranej samogłoski, tak długo jak małpka ...