Dodaj publikację
Autor
Anna Fidler-Trus
Data publikacji
2022-05-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
7

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Stwarzanie możliwości aktywnego zdobywania wiedzy, stymulowanie dziecięcej aktywności w kierunku poznania i zrozumienia otaczającej przyrody.
 Pobierz (docx, 20,1 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć w grupie 3 latki „Wiosenna gra planszowa”

4,9 czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie;

4,11 zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom;

4,15 przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;

4,18 posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół;

Cele główne: Rozwijanie spostrzegawczości, twórczości i kreatywności.Stwarzanie możliwości aktywnego zdobywania wiedzy, stymulowanie dziecięcej aktywności w kierunku poznania i zrozumienia otaczającej przyrody.

Cele wychowawcze:- wdrażanie do przestrzegania ustalonych reguł i zasad zabawy;- pokazanie na czym polega zdrowa rywalizacja.

Cele poznawcze:

- poszerzanie wiadomości na temat wiosny; - zapoznanie z zasadami gier planszowych;- próby konstruowania wraz z nauczycielem gry planszowej.

Cele kształtujące:

- doskonalenie umiejętności liczenia zgodnie z umiejętnościami dzieci;- rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej, ruchowej;

- kształcenie myślenia przyczynowo-skutkowego.

Metody pracy:• słowna - instrukcje, wyjaśnienia• czynna - działań praktycznych, zadań stawianych do wykonania• percepcyjna – obserwacja, pokazFormy pracy:• indywidualna• zespołowa• grupowa

 Przebieg zajęć:

Zajęcie I wprowadzające:Środki dydaktyczne:  różne gry planszowe do demonstracji. 1. „W ten wiosenny poranek”. -powitanie z wierszykiem.• Dzieci stoją w kole, mówią wierszyk i naśladują ruchy nauczyciela:

„W ten wiosenny poranek ,czas na powitanie.Pomachamy, pięknie się uśmiechamy.Będziemy bawić się wspanialenie będziemy nudzić się wcale ”.2. Czy znacie tą grę?- pogadanka na temat gier planszowych; nauczycielka przygotowała różne znane i nie znane dzieciom gry planszowe:

• Rozmowa na temat gier planszowych, dzieci wymieniają ulubione gry i opowiadają o tym, z kim lubią grać w przedszkolu, z kim grają w domu, jak to jest, kiedy się wygrywa, przegrywa, uczestniczy w grze;

• Określenie przez dzieci elementów, z jakich składa się gra planszowa: plansza, kostka, pionki, opis gry z określeniem zadań i reguł;

3. Próbujemy zagrać- próby wybraną grą planszową.

4. Zebranie informacji zwrotnej;Która gra była najciekawsza, która Ci się najbardziej podobała?Jak myślicie możemy wykonać własną grę?Co będzie nam potrzebne do wykonania gry?

Zajęcie II wykonanie kostki do gry.Środki dydaktyczne: dla każdego dziecka: pędzel, fartuszek, krążki-kropki w różnych kolorach, ściereczka do wycierania; dla zespołu: paleta z farbami, naczynie z wodą, kropki do naklejania na kostkę, klej.

1. Zagadka:Możemy ją turlać, lub wyrzucamy,pokaże ile ruchów wykonać mamy.Ma oczka chociaż nimi nie mruga Udana gra ...