Dodaj publikację
Autor
Anna Fidler-Trus
Data publikacji
2022-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
4

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Kształtowanie u dzieci postaw dbałości o zdrowie.
 Pobierz (docx, 22,5 KB)

Podgląd treści

Prawidłowa postawa ciała

Postawę ciała z ortopedycznego punktu widzenia najbardziej charakterystycznie wyraża sylwetka człowieka. Stanowi ona najbardziej charakterystyczną indywidualną cechę, dzięki której już z daleka poznajemy znajomego po postawie ciała. Postawa człowieka zmienia się w ciągu dnia jest to spowodowane najróżniejszymi bodźcami płynącymi ze świata zewnętrznego. Radość, uśmiech, zadowolenie wpływ pozytywnych czynników, pobudza do przybierania lepszej postawy, natomiast zmęczenie i złe samopoczucie usposabiają do zapadania się postawy. Gdy u danej osoby stan psychiczny przybierze cechy trwałe, to ten stan może decydować o kształtowaniu się postawy. Nastolatki w okresie dojrzewania, kiedy ich piersi się rozwijają, one starają się ukryć nadmiar przez wysuwanie barków do przodu i zaokrąglanie grzbietu. U osób z bojaźliwych usposobieniem, nieśmiałych, niepewnych siebie często zauważamy złą postawę, przybierają one skuloną, jakby obronną postawę. W pewnych okresach życia dobra postawa człowieka może ulec pogorszeniu. Pierwszym okresem początkowym jest rozpoczęcie nauki szkolnej przez dzieci. Jest to niewątpliwie nagła zmiana trybu życia dziecka oraz jak już wcześniej wspomniałam okres pokwitania. „Na kształtowanie się postawy wpływa wiele czynników.U dziecka, które w pełni korzysta z uprawnień swojego wieku, czynnikiem najbardziej kształtującym postawę jest ruchliwość w codziennym życiu. Czynnikami wpływającymi ujemnie na formowanie się postawy są przede wszystkim wady w odżywianiu i choroby.

U dorastającego osobnika zaczyna się ujawniać wpływ genetyczny na budowę ciała. Postawa, wzrost i inne cechy rodziców nakładają swe piętno na wygląd i rozwój osobnika.Można odróżnić trzy genetycznie uwarunkowane typy: gruby, muskularny i linearny. Duże znaczenie dla tworzenia się postawy mają czynniki zewnętrzne, do których dorastający organizm musi się dostosować. Należy tu wymienić skutki złego odżywiania i choroby przeniesione z dzieciństwa, lub też działające w okresie dorastania. Innym czynnikiem są nawykowe zajęcia, a przede wszystkim czynności zawodowe. Wpływ ich będzie ujemny, jeśli polegają na długotrwałym przeciążeniu pewnych odcinków ciała, np. dźwiganie ciężarów, ciężka praca kończyn górnych, siedząca praca w pochyłej pozycji, długotrwałe stanie z pochyleniem tułowia itp.”

Tak bardzo szybkie i nieustające tempo zmian które ciągle zachodzą w środowisku otaczającym człowieka, niestety wpływa to niekorzystnie na nim. Człowiek nie nadąża za tak szybkim tempem zmian cywilizacyjnych. Wynikiem tego są schorzenia, np. nerwice, zaburzenia psychiczne czy choroby układu krążenia, spowodowane stresem, który ciągle towarzyszy człowiekowi. Dorośli bardzo często skarżą się na bóle krzyża, spowodowane przeciążeniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa, przez wszystkim siedzący tryb życia, u dzieci są to wady postawy ciała.

Powstało wiele definicji określające, co to jest wada postawy ciała lub postawa prawidłowa. W Polskim Słowniku Medycznym pod hasłem „postawa ...