Dodaj publikację
Autor
Monika Starczewska
Data publikacji
2022-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
4

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dla 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego nauczyciela mianowanego starającego się o dyplomowanie.
 Pobierz (docx, 18,1 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYRÓWNAWCZYCH W KL. 3BG

„STRONA BIERNA NIE JEST STRASZNA”

Maria Monika StarczewskaDATA: 7. 11. 2021KLASA: 3bgPOZIOM: podstawowy i rozszerzonyTEMAT LEKCJI: „Strona bierna nie jest straszna”.CELE LEKCJI: - przypomnienie zasad tworzenia strony czynnej i biernej w języku polskim i w angielskim – podobieństwa i różnice

- ćwiczenie umiejętności rozumienia wypowiedzi ze słuchu

POWTARZANE STRUKTURY GRAMATYCZNE: strona bierna we wszystkich czasach angielskichPOMOCE: podręcznik dodatkowy ”Repetytorium do szkół ponadgimnazjalnych. Poziom podstawowy i rozszerzony.” Wydawnictwo Macmillan. Str.262-263.

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Powitanie i sprawdzenie obecności.

2. Zapoznanie z celem lekcji, podanie tematu.

3. Rozgrzewka językowa:

Zaprezentowanie na tablicy interaktywnej przykładowych zdań z użyciem strony czynnej i biernej w czasach Present Simple, Present Continuous, Past Simple, Past Continuous, Present Perfect, Present Perfect Contiunuous, Past Perfect, Past Perfect Contiunuous, Future Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Contiunuous, to be going to oraz dla czasowników modalnych.

4. Prezentacja kolejnych przykładów, zdefiniowanie przez uczniów zasady gramatycznej ich tworzenia.

5. Nauczyciel rozdaje odbite na ksero materiały ze stron 262- 263 i wprowadza zagadnienie strony biernej. Prosi o podanie przykładów zdań w języku polskim w stronie czynnej i biernej.

6.  Burza mózgów na temat konstrukcji: have something done, a następne ćwiczenie tej konstrukcji w różnych czasach, str. 264.

7. Czytanie wypowiedzi w stronie czynnej i biernej, określenie, określenie stylu wypowiedzi (formalny i nieformalny) oraz kontekstu wypowiedzi.

8. Podsumowanie:

Uczniowie samodzielnie tworzą krótkie wypowiedzi formalne z użyciem strony biernej.

Nauczyciel prosi też uczniów o wykonanie quizu polegającego na wpisaniu odpowiedniej formy czasownika w stronie biernej (15 zdań) oraz przekształceniu zdania ze stronie czynnej na stronę bierną (15 zdań).

9. Pożegnanie.