Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji (dostosowany)
Lekcja: matematyka
Data:
Klasa:
Temat: Rysowanie graniastosłupów.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: Rysowanie figur płaskich.
Cele lekcji:
A-Uczeń zapozna się z rysunkami graniastosłupów na płaszczyźnie.
B-Uczeń samodzielnie narysuje sześcian i prostopadłościan.
C-Uczeń narysuje graniastosłup o postawie trójkąta lub sześciokąta.
Wychowawcze:
- rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy,
- wzmacnianie motywacji do pracy,
- kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się podczas lekcji on-line.
Cel sformułowany w języku ucznia:
Rysuję graniastosłupy na płaszczyźnie.
Pytanie kluczowe: Jak rysować graniastosłupy, aby było to proste, a efekt był przejrzysty i estetyczny.
Nacobezu (co uczniowie będą potrafili po lekcji): Uczeń po lekcji będzie potrafił wykonać rysunek graniastosłupa, który będzie mógł być potencjalnie wykorzystany do dalszych obliczeń.
Umiejętności kluczowe ćwiczone podczas lekcji:
- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
-kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
-kompetencje cyfrowe,
-kompetencje osobiste, społeczne oraz umiejętności uczenia się.
Metody:
-praktyczna,
-problemowa,
-podająca.
Formy:
-zbiorowa,
-indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: podręcznik do matematyki, programy Microsoft Teams, LibreOffice i GeoGebra.
Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjne:
-powitanie.
2.Realizacja tematu:
-podanie tematu i celu lekcji – uczeń otrzymuje do wklejenia kartkę z zapisanym tematem i celami lekcji,
-podanie pytania kluczowego,
-przedstawienie sześcianu, prostopadłościanu oraz innych graniastosłupów w programie GeoGebra,
-podanie linków do brył na stronie online,
-wspólne rysowanie sześcianu, prostopadłościanu, graniastosłupa prostego o podstawie trójkąta – pomoc uczniowi w rysowaniu figur płaskich, dostosowana do Jego potrzeb i możliwości,
3.Podsumowanie lekcji:
-Co mi się podobało na lekcji?
-Z czym mogę jeszcze mieć trudności?
Praca domowa (dostosowana):
- samodzielne narysowanie dowolnego graniastosłupa.