Dodaj publikację
Autor
Magdalena Dymus
Data publikacji
2022-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
39

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia w grupie dzieci sześcioletnich. Cele: -doskonalenie funkcji słuchowej: uwagi, różnicowania dźwięków, analizy słuchowej -rozwijanie sprawności rąk: od ćwiczeń ruchowych, przez ćwiczenia rozmachowe, manualne i ćwiczenia precyzyjnych ruchów palców do ćwiczeń graficznych -utrwalanie prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego -rozwijanie umiejętności dostrzegania relacji Scenariusz zawiera załączniki z kartami pracy wykorzystywanymi na zajęciach, które można wydrukować.
 Pobierz (docx, 73,8 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

Prowadząca: Magdalena Dymus

Rodzaj zajęć: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Grupa: Zajęcia realizowane w grupie dzieci z oddziału przedszkolnego.

Temat: Doskonalenie sprawności rąk oraz funkcji słuchowej w zabawie „Posłuszne rączki”

Cele:

Doskonalenie funkcji słuchowej: uwagi, różnicowania dźwięków, analizy słuchowej

Rozwijanie sprawności rąk: od ćwiczeń ruchowych, przez ćwiczenia rozmachowe, manualne i ćwiczenia precyzyjnych ruchów palców do ćwiczeń graficznych

Utrwalanie prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego

Rozwijanie umiejętności dostrzegania relacji

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

adekwatnie zareagować ruchem na usłyszany dźwięk:

głośny – wysoko podskoczyć, cichy – ukucnąć

głośny – podrzucić wysoko balonik, cichy – podrzucić nisko balonik

wykonać ćwiczenia palców i dłoni

odwzorować dźwięki głośne/ciche, układając na kartonie kasztany lub fasolki

układać kawałki gąbki za pomocą pęsety

różnicować głoski [b] : [p] w nagłosie wyrazów

prawidłowo trzymać kredkę

kontynuować sekwencję dwuelementową

Metody:

Elementy logorytmiki (ćwiczenia słuchowo-ruchowe: reakcja na dźwięki, różnicowanie dźwięku - głośny/cichy)

Elementy terapii ręki

Elementy Metody Krakowskiej (sekwencje)

Środki dydaktyczne:

instrument muzyczny

baloniki

kasztany i fasolki

długi karton

pęsety (połączone pałeczki)

pocięte kawałki gąbki w dwóch kolorach

rysunek do układania gąbeczek - deszcz zał.1

rysunek szalika z prostą sekwencją do kontynuowania zał.2

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Wprowadzenie

Omówienie wykonania pracy domowej, wstawienie pieczątek do zeszytów w ramach systemu motywacyjnego.

Przekazanie celu zajęć – ćwiczenie sprawności rąk i funkcji słuchowej.

Intensywna praca korekcyjno-kompensacyjna

Zabawa „Głośno-cicho” (ćwiczenie ogólnej sprawności ruchowej, uwagi słuchowej i różnicowania dźwięków)

Prowadząca uderza lekko lub mocno w instrument. Zadaniem dzieci jest właściwe zareagować na dźwięk:

cichy – dzieci kucają

głośny – dzieci podskakują

Zabawa „Baloniki” (ćwiczenie rozmachowe, uwagi słuchowej i różnicowania dźwięków)

Prowadząca ponownie uderza lekko lub mocno w instrument. Zadaniem dzieci jest podrzucić i złapać balonik. Gdy dźwięk jest:

cichy – dzieci lekko podrzucają balonik,

głośny – dzieci wysoko podrzucają balonik.

Zabawa „Ułóż dźwięki” (ćwiczenie manualne, uwagi słuchowej i różnicowania dźwięków)

Dzieci przygotowują dłonie i palce do pracy, wykonując następujące ćwiczenia:

zaciskanie i rozwieranie pięści

prostowanie i zginanie palców z jednoczesnym powolnym unoszeniem całych rąk i powolnym ich opuszczaniem

dotykanie opuszkami kolejnych palców do kciuków obu dłoni jednocześnie

obroty dłoni w nadgarstkach

Prowadząca ponownie uderza lekko lub mocno w instrument. Na długim kartonie kolejne dzieci odtwarzają usłyszane dźwięki, układając od lewej do prawej sekwencję z wykorzystaniem kasztanów (jeżeli dźwięk jest głośny) lub fasolek (jeżeli dźwięk jest cichy).

*Utrudnienie: dzieci najpierw wysłuchują sekwencji kilku dźwięków, a następnie odwzorowują ją z pamięci przy pomocy kasztanów i fasolek.

Zabawa „B czy P” (ćwiczenie precyzyjnych ruchów palców, analizy słuchowej)

Dzieci przy pomocy pęsety układają kolorowe gąbki na rysunku. Jeżeli prowadząca wypowie wyraz rozpoczynający ...