Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji
Temat: Księgowość przedsiębiorstwa - ćwiczenia
Cel ogólny
Stosowanie podstawowych zasady księgowości podczas ewidencjonowania zdarzeń w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna różnice pomiędzy rachunkowością a księgowością przedsiębiorstwa,
wymienia i stosuje podstawowe zasady księgowości,
odróżnia dokumenty od dowodów księgowych,
wymienia elementy dowodu księgowego,
wypełnia książkę przychodów i rozchodów na potrzeby rozliczenia podatku dochodowego i podatku VAT,
uzasadnia konieczność prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwie.
Środki dydaktyczne:
Projektor, komputery, program księgowy Rachmistrz GT, ćwiczenia (zbiór dowodów księgowych do ewidencji).
Metody pracy:
Praca grupowa.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przeprowadza czynności organizacyjne.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji – omawia różnice między rachunkowością a księgowością, przypomina rodzaje księgowości. (5 minut).
Faza realizacyjna
Nauczyciel wykorzystuje materiały pomocnicze do zainicjowania dyskusji nt. elementów dowodu księgowego oraz różnic pomiędzy dokumentem a dowodem księgowym. (10 minut).
Następnie nauczyciel prezentuje zasady zakładania księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencjonowania dokumentów w programie Rachmistrz GT. (5 minut).
Uczniowie w grupach, z pomocą nauczyciela dokonują ewidencji dowodów księgowych w księdze przychodów i rozchodów. (15 minut).
Uczniowie wysyłają efekty pracy grupowej na maila nauczyciela. (5 minut).
Faza podsumowująca
Wykorzystanie grywalizacji do podsumowania wiedzy zdobytej w czasie lekcji (kahoot). (5 minut).
Autor: Agnieszka Obal