Dodaj publikację
Autor
Piotr Nogalski
Data publikacji
2022-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
2

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

,,Wykorzystanie programów symulacyjnych do analizy działania urządzeń mechatronicznych". Cel ogólny: • zdobycie przez uczniów wiedzy i umiejętności w zakresie budowy, zasady działania urządzeń mechatronicznych, • analiza schematów elektrycznych, pneumatycznych z wykorzystaniem programów symulacyjnych.
 Pobierz (doc, 118,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć lekcyjnych
Czas trwania zajęć: 1x 60 minut
Temat lekcji: ,,Wykorzystanie programów symulacyjnych do analizy działania urządzeń mechatronicznych".
Cel ogólny:
• zdobycie przez uczniów wiedzy i umiejętności w zakresie budowy, zasady działania
urządzeń mechatronicznych,
• analiza schematów elektrycznych, pneumatycznych z wykorzystaniem programów symulacyjnych.
Cele operacyjne :
• zdobywanie doświadczenia w realizacji zadania grupowego,
• pozyskanie doświadczenia w pracy grupowej w warunkach rywalizacji,
• pozyskanie doświadczenia z pozytywnymi i negatywnymi aspektami pracy pod presją.
Kształtowane kompetencje:
• komunikacji,
• współpracy,
• współdzielenia się wiedzą i umiejętnościami,
• wykorzystania wiedzy naukowo - technicznej (rozpoznawanie elementów
i podzespołów pneumatycznych, wykorzystanie programów symulacyjnych
do projektowania oraz analizy rozwiązania układów elektropneumatyki),
• umiejętności informatycznych (wykorzystywanie komputerów do tworzenia, prezentowania i wymiany informacji oraz do porozumiewania się i uczestnictwa
w sieciach współpracy za pośrednictwem Internetu),
• rozwijania aktywności umysłowej,
• zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce.
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
• podać sposoby łączenia układów elektropneumatycznych,
• dobrać elementy i podzespoły sterowania elektrycznego w układzie elektropneumatycznym,
• określić przeznaczenie zaworów pneumatycznych w budowie instalacji pneumatycznej urządzenia mechatronicznego,
• podzielić zawory na grupy ze względu na funkcje pełnione w układzie,
• wyjaśnić działanie pneumatycznych elementów układu.
Metody nauczania i uczenia się, formy pracy:
• ćwiczenie przedmiotowe z wykorzystaniem metody graficznej,
• praca z wykorzystaniem programów symulacyjnych,
• praca zespołowa,
• praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• arkusz roboczy „ Instrukcje dla grupy” (Załącznik 1 ),
• arkusz roboczy „ Instrukcje dla obserwatora” (Załącznik 2),
• arkusz roboczy „ Arkusz na zapiski obserwatora”(Załącznik 3),
• arkusz roboczy „ Plan obrazu”(Załącznik 4),
• arkusz roboczy „ Spostrzeżenia”(Załącznik 5),
• ,, Tabela diagnostyczna” (Załącznik 6),
• ,, Ankieta” (Załącznik 7),
• akcesoria biurowe (taśma klejąca, nożyczki, koperty) ,
• stoper,
• komputer z dostępem do Internetu, programem symulacyjnym, dostępem do platformy Microsoft Teams,
• tablica interaktywna,
• rzutnik multimedialny.

Praca przed rozpoczęciem zajęć:
1. Prowadzący zajęcia przygotowuje następujące dokumenty- arkusze robocze :

• arkusz roboczy „ Instrukcje dla grupy” (Załącznik 1 ),
• arkusz roboczy „ Instrukcje dla obserwatora” (Załącznik 2),
• arkusz roboczy „ Arkusz na zapiski obserwatora” (Załącznik 3),
• arkusz roboczy „ Plan obrazu” (Załącznik 4),
• arkusz roboczy „ Spostrzeżenia” (Załącznik 5),
• ,, Tabela diagnostyczna” (Załącznik 6),
• ,, Ankieta” (Załącznik 7).
2. Nauczyciel kopiuje, rozcina i umieszcza w kopertach obrazek (rozcięty arkusz roboczy ,,Plan obrazu”). Liczba kopert odpowiada liczbie grup, które będą realizować zadanie (preferowane są dwie grupy).
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel prosi o uzupełnienie uczniów tabeli diagnostycznej, w celu weryfikacji wiedzy na temat działu pneumatyki i elektropneumatyki. Następnie informuje, że zajęcia będą prowadzone z podziałem na grupy oraz etapy :
I etap - Gra dydaktyczna - ,,Obrazek".
II etap - Analiza i wnioski z przeprowadzenia gry dydaktycznej ,,Obrazek".
III etap - Rysowanie schematów elektropneumatycznych z wykorzystaniem programu symulacyjnego ( schemat sterowania bezpośredniego - Grupa 1, schemat ...