Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć lekcyjnych
Czas trwania zajęć: 1x60 min.
Temat lekcji: „Bloki funkcyjne zastosowane w programowaniu sterowników PLC”.
Cel główny:
• utrwalenie wiadomości na temat bloków funkcyjnych i oznaczeń funkcyjnych, stosowanych w programowaniu sterowników PLC,
• ugruntowanie znajomości angielskich nazw bloków funkcyjnych
Cele operacyjne:
• aktywny udział w realizacji wspólnego celu,
• praca według instrukcji,
• logiczne uzasadnianie stanowiska,
• bezstronne rozważanie poglądów innych i szanowanie ich,
• mobilizowanie grupy do pracy.
Rozwijane kompetencji :
• współpracy,
• komunikacji,
• poszukiwania i wykorzystania informacji,
• uczenia się przez całe życie,
• rozwiązywania problemów.
Metody pracy, formy pracy:
• gra dydaktyczna,
• forma pracy: grupowa.
Materiały, przybory:
• arkusz roboczy „Tabelka Alfa Box”, arkusz inspiracji dla nauczyciela, stoper, flipchart lub tablica z przerysowaną tabelką Alfa Box, zestaw karteczek z kolorowych papierów, pisak, klej lub zestaw magnesów do przyczepienia karteczek.
Szacowany czas: 60 minut
Przebieg zajęć:
1) Nauczyciel podaje temat lekcji „Bloki funkcyjne zastosowane w programowaniu sterowników PLC” oraz przekazuje wstępne instrukcje:
• Będziecie pracować w grupach.
• Każda grupa otrzyma arkusz roboczy, na którym w tabelce znajdują się pola
ze wszystkimi literami alfabetu, bez znaków diakrytycznych i litery Q.
Łącznie w tabelce znajdują się 24 pola, w tym 23 litery i jeden joker (nauczyciel pokazuje przykładowy arkusz roboczy, jeśli uczniowie nie spotkali się wcześniej z metodą Alfa Box).
ARKUSZ ROBOCZY: TABELKA ALFA BOX
„Bloki funkcyjne zastosowane w programowaniu sterowników PLC”.
|A |B |C |D |
|E |F |G |H |
|I |J |K |L |
|Ł |M |N |O |
|P |R |S |T |
|U |W |Z | |
Zadanie Waszej grupy będzie polegać na wpisaniu do poszczególnych pól słów, które przychodzą Wam na myśl, gdy słyszycie pojęcie „Bloki funkcyjne zastosowane
w programowaniu sterowników PLC”.
• Będziecie wspólnie wymyślać słowa, które są skojarzeniami z daną literą alfabetu.
Jedna osoba z grupy będzie zapisywać wyrazy, które wymyślicie. Pracując, pamiętajcie, aby pierwsze litery słów odpowiadały literom w alfabecie (według języka angielskiego). Wybierajcie raczej rzeczowniki. Podam przykład: oznacza odpowiedzialność wobec siebie i innych. Słowo: „OUT” wpisuję więc do tabelki pod literą O, oznacza wyjście binarne.
• Nie musicie wpisywać słów w kolejności, możecie przeskakiwać litery. W polu z jokerem wpiszcie 3 słowa, które zgadzają się z tematem, ale może zaczynać się na jakąkolwiek literę.
• Na wykonanie zadania macie określony czas - 10 minut.
2) Nauczyciel przydziela osobę do grup - każda grupa liczy od 3 do 6 uczniów. Byłoby idealnie, gdyby utworzono 4 grupy - zgodnie z liczbą kolumn w tabelce (albo 6 grup - zgodnie z liczbą wierszy tabelki). Nauczyciel wręcza każdej grupie arkusz roboczy z tabelką Alfa Box. Upewnia się, że uczniowie rozumieją ...