Dodaj publikację
Autor
Iwona Grucza
Data publikacji
2022-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
52

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Godzina wychowawcza w klasie czwartej.
 Pobierz (docx, 19,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ

LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W KLASIE IV

Cele lekcji:

uczeń zna podstawowe zasady savoir-vivre stosowane w różnych sytuacjach;

uczeń zna podstawowe zasady kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach życia codziennego;

uczeń aktywnie uczestniczy w zajęciach;

Metody i formy pracy

burza mózgów;

pogadanka;

praca indywidualna;

praca równym frontem;

praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

Bajka Lis i bocian: https://www.youtube.com/watch?v=X0WVgQsAZW4;

Karta oceny: Moje wrażenia po lekcji;

Plan lekcji:

Część wstępna

Przywitanie;

Sprawdzenie obecności;

Omówienie spraw bieżących;

Część właściwa

Wprowadzenie do tematu – pogadanka Czy ktoś z Was był ostatnio w teatrze, bądź kinie?

Co wolicie kino, czy teatr?

A powinniśmy w ogóle chodzić do teatru? Dlaczego?

A czy do teatru możemy się wybrać teraz, zaraz?

A jakie zasady obowiązują nas w szkole?

Zapisanie tematu lekcji;

Temat: Zasady savoir-vivre w zespole klasowym.

Odsłuchanie piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=8PGR50vcJgI&ab_channel=TheVoiceKidsFrance

Czy ktoś z Was wie, co oznacza sformułowanie savoir-vivre?

Praca w grupach - normy właściwego zachowania się w tatrze i w szkole;

Odświętny, wizytowy, schludny ubiór. (biała bluzka, granatowa lub czarna spódniczka, bądź sukienka - dziewczynka; biała koszula, ciemne garniturowe spodnie, garnitur - chłopiec)

Przychodzimy do teatru na pół godziny przed rozpoczęciem spektaklu. (Nie spóźniamy się!)

Okrycie wierzchnie (kurtki, płaszcze) zostawiamy w szatni.

Wyłączamy telefony komórkowe.

Siadamy na wyznaczonym miejscu. (wyznaczonym na bilecie)

Nie robimy zdjęć. (prawa autorskie)

Nie szeleścimy papierkami, nie jemy, nie pijemy.

Zachowujemy ciszę – nie rozmawiamy.

Grę aktorów nagradzamy gromkimi brawami. (owacje na stojące)

Spektakl teatralny opuszczamy dopiero w momencie zakończenia i ponownego rozbłyśnięcia świateł.

Klasowy savoir-vivre na wycieczce szkolnej praca zespołowa – zapisanie na tablicy.

1. Bezwzględnie podporządkujemy się opiekunowi.

2. Nie oddalamy się.

3. Przestrzegamy zasad ruchu drogowego.

4. Obwiązuje nas cisza nocna.

5. Informujemy o dolegliwościach.

6. Zgłaszamy niepokojące sytuacje.

7. Nie przeszkadzamy. Słuchamy osób zaangażowanych (przewodnik).

8. Jemy kulturalnie, nie rozmawiamy podczas posiłku.

9. Zostawiamy porządek w pokojach.

Część końcowa

Nie tylko w tatrze, kinie obowiązują pewne normy, ale także w życiu codziennym. Podajcie przykłady.

Posłuchajcie bajki Lis i bocian. Zwróćcie uwagę jakie gafy popełnili bohaterowie baki.

Podsumowanie;

O czym mówiliśmy na lekcji;

Co nam daje stosowanie takich zasad?

Mam nadzieję, że każdy z Was weźmie sobie dzisiejszą lekcję do serca i poznane zasady zachowania się w tatrze będzie stosował w swoim dalszym życiu.

A teraz wypełnijcie anonimową ankietę dotyczącą dzisiejszej lekcji.

Dziękuję za uwagę, do widzenia

Czy podobała Ci się lekcja?

TAK NIE NIE WIEM

Czy poszerzyłeś na dzisiejszej lekcji swoją wiedzę na temat ...