Dodaj publikację
Autor
Anna Zajko
Data publikacji
2022-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
35

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Poniższy konspekt lekcji dotyczy m.in. pracy nauczyciela współorganizującego kształcenie integracyjne w szkole średniej z oddziałami integracyjnymi.
 Pobierz (doc, 27,0 KB)

Podgląd treści

Temat: Ćwiczenie maturalne na podstawie opowiadania „Sklepy cynamonowe" B. Schulza

Wspomaganie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

klasa IIIC

Cele zajęć:
Cel ogólny: doskonalenie umiejętności maturalnych
Cele szczegółowe:
Przypomnienie najważniejszych wątków biograficznych dotyczących pisarza
Trening umiejętności związanych z analizą tekstu literackiego
Dedukcja na podstawie tekstu literackiego
Trening umiejętności związanych z pisaniem dłuższej wypowiedzi pisemnej
Cele terapeutyczne:
- kształcenie poczucia przynależności i przydatności każdego ucznia,
- uaktywnianie i ośmielanie uczniów „wycofujących się”,
- wzbogacanie słownictwa ucznia o nazwy właściwe dla tematu prowadzonych zajęć,
- doskonalenie fonetyczno-fonologicznej strony wypowiedzi,
- kształtowanie wypowiedzi słownej oraz jej tempa,
- doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na danym problemie,
- stymulowanie do zachowań adekwatnych do sytuacji,
- doskonalenie współpracy w toku procesu lekcyjnego w grupie zadaniowej.
Formy:
Praca indywidualna
Praca zespołowa
Metody:
słowna – pogadanka, dyskusja, objaśnienia,
oglądowa – pokaz,
działań praktycznych – praca z tekstem, wypełnianie kart pracy,
metody audiowizualne
Środki dydaktyczne:
karta pracy
Data: 23.05.2022r.

Przebieg zajęć:
Czynności przygotowawcze i faza wstępna
Powitanie uczniów, zapoznanie z celem głównym spotkania

Wprowadzenie w tematykę zajęć – podsumowanie dotychczasowych wiadomości nt. prozy Schulza i wykonanie ćwiczeń trenujących umiejętności maturalne

Rozdanie kart pracy, omówienie ich struktury, zwrócenie uwagi na miejsca przeznaczone na notatki własne ucznia
Nauczyciel współorganizujący:
- rozdaje uczniom karty pracy,
- kontroluje stopień zrozumienia polecenia wydanego przez nauczyciela wiodącego, ewentualnie udziela dodatkowych objaśnień,
- zachęca do aktywnego uczestnictwa w zajęciach,
- motywuje do współdziałania i pracy,
- koryguje ewentualne błędy,
- czuwa nad prawidłowym zapisem notatki.

Rozwinięcie
Przypomnienie najważniejszych faktów dotyczących Schulza jako człowieka i pisarza
wykorzystanie fragmentów filmu krótkometrażowego o życiu i twórczości Schulza.
Nauczyciel współorganizujący:
- motywuje do aktywności,
- zachęca do aktywnego obejrzenia emitowanych fragmentów filmu.

Karta pracy – ćwiczenia syntezujące zdobyte wcześniej wiadomości (ćwiczenie z cynamonem i zapisywaniem pojęć)
Nauczyciel współorganizujący:
- objaśnia ćwiczenie
- zachęca do realizacji ćwiczenia
- czuwa nad prawidłowym zapisem notatki.

Arkusz maturalny – pisanie dłuższej wypowiedzi pisemnej, ćwiczenia uczniowie słuchają fragmentu audiobooka z opowiadaniem Schulza, następnie formułują odpowiedź na pytanie dotyczące wskazanego fragmentu.
Nauczyciel współorganizujący:
- pomaga w prawidłowym zrozumieniu tematu i prawidłowym formułowaniu zdań,
- zachęca do aktywnego wysłuchania fragmentu audiobooka,
- udziela dodatkowych objaśnień,
- czuwa nad prawidłowym zredagowaniem notatki,
- motywuje do aktywności.

Podsumowanie
Schulz jako kreator rzeczywistości – podsumowanie
Nauczyciel współorganizujący:
- dziękuje za wspaniałą pracę, dostrzega wysiłki uczniów, motywuje do dalszej efektywnej pracy.

Zadanie pracy domowej – napisanie rozprawki na omówiony wcześniej temat
Nauczyciel współorganizujący:
- objaśnia ewentualne wątpliwości dotyczące pracy domowej i przypomina o jej zaznaczeniu.
- zapisuje w dodatkowym zeszycie ucznia ewentualne spostrzeżenia, prośby.

Opracowała: Anna Zajko