Dodaj publikację
Autor
Iwona Jeremicz
Data publikacji
2022-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
 Pobierz (docx, 81,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Opracowany przez nauczyciela mianowanego

Iwonę Jeremicz

Przedmiot: Technologia gastronomiczna.

KLASA : II -III BS - kucharz

CZAS TRWANIA : 1 godzina lekcyjna

DATA : 17.05.2022r.

TEMAT : Budowa i ocena świeżości jaj.

CEL GŁÓWNY :

poznanie budowy jaja

poznanie metod oceny świeżości jaj,

CELE OPERACYJNE :

uczeń potrafi:

wymienić elementy budowy jaja

opisać rolę poszczególnych elementów jaja,

rozpoznać elementy jaj,

ocenić świeżość jaj,

METODY :

opis;

pokaz,

ćwiczenia praktyczne,

FORMY PRACY :

praca indywidualna;

praca zbiorowa,

POMOCE DYDAKTYCZNE :

tablica interaktywna myBoard,

świeże jaja kurze,

zadania interaktywne z aplikacją Learning Apps,

zadania na tablicy interaktywnej,

notatka do tematu opracowana w programie Word,

naczynia do wykonania ćwiczenia,

Tok/ przebieg zajęć

Faza wprowadzająca:

Sprawy organizacyjno – porządkowe.

Zapoznanie uczniów z celami lekcji, kryteriami sukcesu (nacobezu),

Podanie tematu lekcji – Temat: Budowa i ocena świeżości jaj.

Faza właściwa:

Omówienie budowy jaj na podstawie zdjęcia.

Wykonanie przez uczniów zadania interaktywnego „budowa jaja ”- https://learningapps.org/2758304

Krótkie omówienie przez nauczyciela roli poszczególnych elementów jaja.

Wykonanie przez uczniów zadania na tablicy interaktywnej „Przyporządkuj elementowi budowy jaja właściwą funkcję.

Przyporządkuj elementowi budowy jaja właściwą funkcję.

Komora powietrzna stabilizują zarodek

Chalazy wapienna, umożliwia wymianę gazową

Skorupa okrywa białko

Błona obiałkowa magazynuje powietrze

Warunków przechowywania jaj. Praktyczne wykonanie ćwiczeń z zakresu oceny świeżości – omówienie na podstawie obserwacji.

Pytanie: Jakie są praktyczne sposoby sprawdzenia świeżości jaj ?

Odpowiedź: - prześwietlenie owoskopem,

- zanurzenie w wodzie,

- wybicie na talerzyk,

Pytanie: Jakimi cechami odznacza się jako świeże?

Odpowiedź: - włożone do szklanki z wodą natychmiast opada na dno,

- wybite na talerzyk ma bezbarwne, gęste i przejrzyste białko, widoczne

chalazy, wypukłe, centralnie ułożone żółtko i małą komorę powietrzną

Wykonanie przez uczniów zadania na tablicy interaktywnej „ Skreśl błędne informacje”

1.Wielkość komory powietrznej maleje/ wzrasta wraz z czasem przechowywania jaja.

2.Chalazy odpowiadają / nie odpowiadają za położenie żółtka.

3.Błona obiałkowa okrywa/ odcina białko.

4. Skorupka umożliwia wymianę gazową. / chroni przed wymianą gazowej.

Wykonanie przez uczniów ćwiczenia interaktywnego w aplikacji Learnings Apss-https://learningapps.org/11504034

Faza podsumowująca:

Podsumowanie i utrwalenie poznanego materiału o jajku poprzez wykonanie przez uczniów zadań na tablicy interaktywnej- Prawda/Fałsz

Zadanie

Oceń prawdziwość stwierdzeń dotyczących budowy jaja kurzego.

Stwierdzenie

Prawda

Fałsz

Wielkość komory powietrznej malej wraz z czasem przechowywania jajka.

Skorupa wapienna uczestniczy w wymianie gazowej pomiędzy zarodkiem a środowiskiem zewnętrznym

Sznury białkowe utrzymują żółtko w centralnej pozycji

Białko ochrania zarodek przed drobnoustrojami .

Objawem starzenia się jaja

jest wielkość komory

powietrznej.

Ocena pracy i aktywności uczniów.