Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych w grupie dzieci 5-6 letnich
Temat zajęć: Matematyczne wyzwania Pani Wiosny
Czas trwania zajęć: około 45 minut
Data: 22.03.2022
Cele ogólne:
- utrwalanie znajomości graficznego zapisu liczb od 1 do 10;
- kształowanie umiejętności dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10 (6-latki) i 7 (5-
latki);
- zachęcenie do aktywności dzieci ukraińskie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-rozpoznaje i nazywa liczby od 1 do 10;
-prawidłowo porządkuje liczby w kolejności rosnącej;
-wyraża daną cyfrę odpowiednią liczbą podanych ruchów;
- dodaje i odejmuje w zakresie 0 – 10;
- układa działania matematyczne i je rozwiązuje;
- uważnie słucha i przelicza ilość usłyszanych dźwięków.
Metody pracy:
- opowiadanie nauczyciela;
- metoda niedokończonych zdań;
- gra dydaktyczna;
- pokaz połączony z przeżyciem.
Formy pracy:
- praca grupowa,
- praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
prezentacja w aplikacji genially
https://view.genial.ly/623600abcc269a001808415e/presentation-wiosenna-
matematyka;
ilustracje (owady, kwiaty wiosenne, ptaki) w prezentacji oraz wydrukowane;
odgłos kukułki w pliku mp3;
wydrukowany list od Pani Wiosny;
sylwety biedronek z różną ilością kropek;
wydrukowane liczby od 1 do 10;
klawesy;
zielony worek;
kształt jeziora z niebieskiego papieru;
mata do sudoku;
zakodowane obrazki;
sprzęt multimedialny, dostęp do Internetu.
Przebieg zajęć:
Czynności wstępne i organizacyjne
Czynności organizacyjno-porządkowe - zajęcie miejsc, przygotowanie do zajęć.
Powitanie dzieci piosenką "Wszyscy są, witam was".
Aktywność nr 1 – „Kod kukułki”
Czas trwania – 5 minut
Nauczyciel opowiada dzieciom, że przyleciał do nich niecodzienny gość z ważną przesyłką.
Wyświetla jego zdjęcie na ekranie. Dzieci starają się nazwać ptaka. Następnie, aby otrzymać
przesyłkę, dzieci słuchają i liczą, ile razy odezwała się kukułka (nauczyciel włącza plik mp3 z
dźwiękiem kukułki na odtwarzaczu muzyki). Po każdorazowym przeliczeniu dźwięków przez
dzieci, wybrane dziecko wskazuje właściwą liczbę, oznaczającą ilość właśnie przeliczonych
dźwięków. W ten sposób dzieci cztery razy przeliczają ilość dźwięków kukułki – dzięki temu
uzyskują 4-liczbowy kod.
Po wspólnym wypowiedzeniu kodu nauczyciel czyta list od Pani Wiosny:
Kochane dzieci!
Tak bardzo się cieszę, że mogłam do Was napisać. Witam was ciepłym, pogodnym słonkiem,
śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka.
Na dworze jest coraz cieplej, są coraz mniejsze przymrozki. W ogrodach już kwitną pierwsze
wiosenne kwiaty: krokusy, przebiśniegi.
Widziałam, jak wczoraj pięknie powitaliście mnie podczas zabawy w przedszkolu.
Mam bardzo dużo pracy przy zazielenianiu świata, więc pomyślałam, że Wy mi pomożecie z
kilkoma zadaniami. Na pewno świetnie sobie poradzicie.
Przesyłam dla wszystkich ciepłe, słoneczne całuski i gorące uściski. Do zobaczenia!!!
Pani Wiosna
Aktywność nr 2 – zabawa dydaktyczna „Kropki biedronki”
Czas trwania – 10 minut
Na tablicy Nauczyciel umieszcza biedronki ...