Dodaj publikację
Autor
Natalia Nałęcz-Banasik
Data publikacji
2022-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym.
 Pobierz (docx, 16,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego w grupie 6-latków

Temat: Zdrowe warzywa i owoceData: 06.10.2020Cele główne:- rozwój mowy;- rozwój umiejętności wypowiadania się na dany temat;- wielozmysłowe poznanie warzyw;- zdobycie nowych oraz utrwalenie zdobytych wiadomości na temat owoców i warzyw.Cele operacyjne:dziecko:- odpowiada na pytania dotyczące opowiadania;- aktywnie uczestniczy w zabawach;- dzieli podane wyrazy na sylaby. Formy pracy:- zbiorowa;- indywidualna.Metody pracy:- czynne: zadań stawianych dziecku;- oglądowe: obserwacja i pokaz;- słowne: rozmowy, opowiadanie, objaśniania i instrukcje, metoda żywego słowa;- aktywizujące: burza mózgów.Środki dydaktyczne: owoce i warzywa: pomidor, jabłko, gruszka, kapusta, por, seler, pietruszka, jarmuż, marchew; worek; tablice demonstracyjne w obrazkami do opowiadania „Sen Oli”; czerwone papierowe kółka, przewodnik metodyczny „Odkrywam siebie BB+ cz.1” wyd. MAC; „Vademecum przedszkolnych zabaw”- Praca zbiorowa, wyd. CEBP 24.12 Sp. z o.o.

Przebieg zajęć:

Część zajęcia

Czas trwania

Przebieg zajęć

Środki dyd.

Wprowadzająca

1

Powitanie dzieci piosenką „Wszyscy są, witam was”.

-

2

Wprowadzenie do tematu, burza mózgów – co powinniśmy robić, aby być zdrowymi? Co powinniśmy jeść, aby być zdrowymi?

-

2

Zabawa logopedyczna „Zupa warzywna” – nauczycielka opisuje sytuacje, dzieci w odpowiedni sposób wykonują wymienione czynności.

-

Właściwa

10

Prezentacja oraz nazywanie warzyw i owoców znajdujących się w torbie – podział nazw na sylaby;

- określanie pierwszej głoski;- wielozmysłowe poznawanie warzyw poprzez dotyk, węch, wzrok;

- określanie kształtu, zapachu, porównywanie cech;- rozmowa na temat tego, gdzie rosną i czego potrzebują do wzrostu.

Warzywa i owoce

5

Tworzenie przez dzieci zagadek słownych w oparciu o warzywa i owoce, które widzi:„Warzywo/owoc, o którym myślę, jest...” - opis pełnym, poprawnym gramatycznie zdaniem. Wkładanie właściwego owocu/warzywa do worka-głodomorka.

Warzywa i owoce, torba

3

Opowieść słowno-ruchowa „W ogrodzie” – dzieci wykonują czynności obrazujące wydarzenia z opowieści.

7

Historyjka obrazkowa „Sen Oli” – uważne i aktywne słuchanie opowiadania.

Tablice demonstracyjne, tekst opowiadania

Końcowa

3

Zabawa „Prawda to czy fałsz?” – dzieci oceniają prawdziwość zdań poprzez właściwą reakcję; jeśli prawda – „słoneczka” nad głowąjeśli fałsz – młynek.

Pomidor jest podłużny.

Gruszka jest okrągła.

Marchew jest pomarańczowa.

Kapusta rośnie na drzewie.

Pietruszka rośnie pod ziemią.

Jabłko ma jedną dużą pestkę.

Por jest warzywem.

Część jadalna jarmużu to liście.

2

Zabawa relaksacyjna „Wędrujący pomidorek” – każde dziecko kładzie/trzyma czerwone kółko według wskazówek nauczycielki.

Czerwone papierowe kółka