Dodaj publikację
Autor
Walter Rajkowski
Data publikacji
2022-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć terenowych, gdzie uczniowie wykorzystują i utrwalają informacje dotyczące działu "Współrzędne geograficzne". Do zajęć potrzebne są urządzenia, na których można odczytać pozycję GPS.
 Pobierz (pdf, 53,8 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć terenowych dla klasy

szóstej.

Hasło programowe: Współrzędne geograficzne, system GPS.

Zakres
w praktyce.

treści:

Zastosowanie

współrzędnych

geograficznych

ogólny: Powtórzenie wiadomość

Cel
geograficzne z praktycznym zastosowaniem systemu GPS.

z

działu współrzędne

Cele operacyjne:
Wiadomości:
Uczeń zna:

● cechy południków i równoleżników,
● znaczenie

terminów: współrzędne

i szerokość geograficzna,

geograficzne,

długość

geograficzna

● zakres wartości długości geograficznej szerokości geograficznej,
● symbole oznaczające kierunki geograficzne.

Umiejętności
Uczeń potrafi:
wyznaczyć współrzędne geograficzne punktu,w którym się znajduje, za pomocą
aplikacji obsługującej system GPS.
Postawy
Uczeń doskonali umiejętność pracy w grupie i czuje się odpowiedzialny za efekty
współpracy.
Metody-Zajęcia terenowe.
Forma pracy-praca w grupach.
Środki dydaktyczne
Aplikacja “dane z GPS”, karty kontrolne, karty z pytaniami na punktach kontrolnych
(10 sztuk), wizytówki ze współrzędnymi 6 punktów kontrolnych, teren (park, las, teren
wokół szkoły) w terenie umieszczamy wcześniej pytania kontrolne w miejscach

o określonych współrzędnych geograficznych (należy zwrócić uwagę aby punkty nie
były oddalone od siebie w odległości bliższej niż 3m). Przygotowujemy współrzędne
10 punktów i umieszczamy 5 na wizytówce. Baza 10 punktów pozwala nam mieszać
punkty pomiędzy grupami aby zbyt często się na nich nie spotykały.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne.
2. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematyką zajęć i przedstawia cele.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel dzieli klasę na sześć trzy- lub czteroosobowych grup.
2. Każda grupa otrzymuje urządzenie pozyskujące podstawowe dane GPS np. Tablet
z zainstalowaną aplikacją “Dane z GPS”.
3. Każda grupa otrzymuje kartę kontrolną i
6 punktów.
4. Grupy używając GPS odnajdują kolejne punkty z wizytówki, gdzie znajdują się
pytania.
5. Odpowiedzi umieszczają na karcie kontrolnej w kolejnych rubrykach.
6. Po odnalezieniu 5 punktów i udzieleniu odpowiedzi, 6 punkt jest punktem zbiórki
wszystkich grup.
Faza podsumowująca
1. Każda z grup przedstawia po 1 pytaniu, do momentu zaprezentowania kompletu
pytań i odpowiedzi.
2. Sprawdzenie odpowiedzi i przydzielenie punktów (1 punkt za prawidłowo odnaleziony
punkt i 1 za prawidłową odpowiedź).

losuje wizytówkę z e współrzędnymi

Karta kontrolna. Kolor grupy:

Nr

punktu

Kod punktu
kontrolnego

Odpowiedź na pytanie

1

2

3

4

5

6

Karta kontrolna. Kolor grupy:

Nr punktu Kod punktu
kontrolnego

Odpowiedź na pytanie

1

2

3

4

5

6

P1

P2

P3

P4

P5

Q6

Q7

Q8

Q9

Kąt zawarty między płaszczyzną równika a promieniem
ziemskim przechodzącym przez dany punkt to …

Jak nazywają się linie dzięki którym odczytujemy na mapie szerokość
geograficzną punktu?

Jakie kierunki świata wskazują wartości szerokości geograficznej?

Jak nazywa się najdłuższy równoleżnik na Ziemi?

Jak nazywają się linie w kształcie półokręgów ...