Dodaj publikację
Autor
Ewelina Erwin - Kamińska
Data publikacji
2022-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przebieg zajęć prowadzonych metodą porannego kręgu dotyczących jesieni
 Pobierz (docx, 18,6 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Informacje wstępne:

- data: 23.10.3013r.

- miejsce realizacji zajęć: Niepubliczna Podstawowa Szkoła Specjalna TPD w Szczytnie, sala nr

- czas trwania zajęć:

- osoby uczestniczące: uczniowie VI Zespołu Rewalidacyjno – Wychowawczego, uczniowie III Zespołu Edukacyjno – Terapeutycznego, grupa sześciolatków……

- osoby przygotowujące scenariusz i prowadzące: Ewelina Erwin – Kamińska, XX

- osoby wspomagające: XX,

2. Temat: „Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – JESIEŃ.”

3. Cele:

Cele ogólne: wprowadzenie podstawowych symboli, cechujących krajobraz jesieni; rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata.

Cele szczegółowe: - uczeń:

wielozmysłowo poznaje świat,

stymuluje i rozwija wszystkie zmysły,

podnosi własną aktywność,

integruje się z rówieśnikami i dziećmi młodszymi podczas wspólnej zabawy,

odczuwa pozytywne reakcje emocjonalne

4. Metody:

czynne – stawianie zadań do wykonania,

słowne – słowa piosenki, słowo kierowane do dziecka,

percepcyjne – samodzielne doświadczanie, działanie na zmysły,

zabawy,

5. Środki dydaktyczne: bodziec uprzedzający „Poranny krąg”, piktogram „Poranny krąg”, lampka zapachowa (lawendowa), żółta i brązowa świeca, zapalniczka, olejek lawendowy, „dary jesieni” (kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębina), worki, emblematy pogody (słońce, chmury, wiatr), pacynka, koszyk, kolorowe liście z kartonu, suszarka do włosów, duży żółty materiał, suche liście, instrumenty perkusyjne, szary papier, krem czekoladowy, żółta piłka, magnetofon, płyta CD, pendrive, bodziec uprzedzający „koniec”.

Przebieg zajęć

Siadamy wszyscy w kręgu i na przywitanie śpiewamy piosenkę „Wyciszana”.

Zaprezentowanie uczniom bodźca uprzedzającego i piktogramu o początku zająć „Poranny krąg”.

Zapalenie przez nauczycielkę lampki zapachowej (lawendowej) oraz żółtej i brązowej świecy. Obejście ze świecą siedzących w kręgu dzieci, zwrócenie uwagi na płomień świecy.

Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne masowanie dłoni dziecka olejkiem zapachowym. Tekst powitalnej piosenki (na melodię „Panie Janie”):

Witaj…(imię dziecka), witaj…(imię dziecka),Jak się masz, jak się masz,Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy,Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

Przypomnienie aktualnej pory roku poprzez przedstawienie przedmiotów z natury symbolizujących jesień. Uczniowie z VI Zespołu Rewalidacyjno – Wychowawczego manipulują w koszyku z darami jesieni (kasztany, żołędzie itp.). Pozostali uczestnicy manipulują darami jesieni schowanymi w worku – za zadanie mają wyjąć z worka (rozpoznając po dotyku) tylko kasztana.

Opowiadanie nauczycielki o jesieni z wykorzystaniem pacynki i emblematów pogody (nauczycielka w roli narratora, dzieci w roli animatorów):

Był piękny jesienny dzień. Świeciło słońce (wybrane dziecko podnosi do góry emblemat słońca). Mały Jaś (nauczycielka porusza pacynką) wziął koszyk i poszedł do parku po kolorowe liście. Patrzy Jaś, patrzy, ale na ziemi nie widać ani jednego listka. Zagląda pod drzewa, pod krzewy - nigdzie ani śladu. Spojrzał Jaś w górę na drzewa, a tam wysoko na gałązkach pełno kolorowych ...