Dodaj publikację
Autor
Ewelina Erwin - Kamińska
Data publikacji
2022-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przebieg zajęć prowadzonych metodą porannego kręgu - wiosna.
 Pobierz (docx, 18,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Informacje wstępne:

- data: 29.04.2022r.

- miejsce realizacji zajęć: Niepubliczna Podstawowa Szkoła Specjalna w Szczytnie,

- czas trwania zajęć: ok. 30-45 min

- osoby uczestniczące: wychowankowie VII Zespołu Rewalidacyjno – Wychowawczego,

- osoba prowadząca zajęcia: Ewelina Erwin – Kamińska,

- osoba wspomagająca: XX,

2. Temat: „Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – WIOSNA.”

3. Cele:

Cele ogólne:

utrwalanie charakterystycznych dla wiosny żywiołów, barw, zapachów, smaków, wrażeń dotykowych i termicznych;

rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata.

Cele szczegółowe: - wychowanek:

wielozmysłowo poznaje świat,

stymuluje i rozwija wszystkie zmysły,

podnosi własną aktywność,

integruje się z rówieśnikami podczas wspólnej zabawy,

odczuwa pozytywne reakcje emocjonalne.

4. Metody:

czynne – stawianie zadań do wykonania,

słowne – słowa piosenki, słowo kierowane do dziecka,

percepcyjne – samodzielne doświadczanie, działanie na zmysły,

zabawy,

5. Środki dydaktyczne: bodziec uprzedzający „Poranny krąg”, piktogram „Poranny krąg”, lampka zapachowa (cytrynowa) – kominek zapachowy, zielona świeca, zapalniczka, olejek cytrynowy, gałązka forsycji i gałązka z samymi listkami, duży zielony materiał, zielona chustka, instrumenty perkusyjne (bębenek), cytryna, pojemnik z ziemią, miska z wodą, ręczniki papierowe, komputer, rzutnik, głośniki, pendrive.

Przebieg zajęć

Siadamy wszyscy w kręgu. Zaprezentowanie uczniom bodźca uprzedzającego i piktogramu o początku zająć „Poranny krąg”. Rozkładanie na podłodze zielonego materiału.

Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka i mówi: „ciemno, nie ma ognia, świeczka jest zimna” – dzieci dotykają świeczki.

Zapalenie przez nauczycielkę lampki zapachowej (cytrynowej) oraz zielonej świecy. Obejście ze świecą siedzących w kręgu dzieci, zwrócenie uwagi na płomień świecy (próba wodzenia za płomieniem świecy).

Śpiewanie powitalnej piosenki „Witaj”, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne masowanie dłoni dziecka cytrynowym olejkiem zapachowym. Zbliżamy dłoń dziecka do nosa, by wyraźnie poczuło prezentowany zapach.

Zabawa z chustą: każde dziecko ma po kolei umieszczaną na głowie zieloną chustę. Zadaniem dzieci jest samodzielne ściągnięcie chusty z głowy i uśmiechnięcie się do nauczyciela.

Zabawa ruchowa przy piosence: ,,Wiosna”. Podawanie każdemu uczniowi bębenka. Z pomocą nauczyciela dzieci grają na instrumencie, uderzając całą dłonią – głośno i palcami – cicho.

Zabawa materiałem przyrodniczym: Nauczyciel podaje każdemu dziecku gałązki z kwiatami i listkami. Uczestnicy „badają” gałązki wielozmysłowo (dotykają, wąchają itp.). Następnie nauczyciel podaje miskę z ziemia. Nauczyciel mówi: ,,ziemia”. Uczniowie dotykają ziemi, mieszają, klepią, ugniatają. Nauczyciel mówi: ,,Mamy brudne ręce! Co robimy?” Uczniowie wychodzą wraz z nauczycielem do łazienki umyć ręce lub myją je z pomocą w misce z wodą.

Zastosowanie bodźców smakowych: uczestnicy próbują cytryny z cukrem lub soku z cytryny. Nauczyciel nazywa smak „kwaśne”.

Oglądanie filmu edukacyjnego o wiośnie.

Zgaszenie lampki zapachowej i prezentowanie gestu „koniec”.

Opracowała:

mgr Ewelina Erwin - Kamińska