Dodaj publikację
Autor
Ewelina Erwin - Kamińska
Data publikacji
2022-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

„Ziemia – wyspa zielona” - kształtowanie świadomości ekologicznej oraz umiejętności dbania o najbliższe środowisko przyrodnicze.
 Pobierz (docx, 13,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć z okazji „Dnia Ziemi”

I Informacje wstępne:

Osoby prowadzące: Ewelina Erwin – Kamińska, XX,

Data: 22.04.2022 r.

Czas trwania zajęć: 45 min.

Uczestnicy: Uczniowie Niepublicznej Podstawowej Szkoły Specjalnej w Szczytnie

Temat zajęć: „Ziemia – wyspa zielona” - kształtowanie świadomości ekologicznej oraz umiejętności dbania o najbliższe środowisko przyrodnicze.

Cele ogólne:

-rozbudzanie zainteresowania otaczającą przyrodą;

-kształtowanie szacunku do otaczającej przyrody;

-wdrożenie zachowań proekologicznych.

Cele szczegółowe (w zależności od indywidualnych możliwości):

-wskazuje, nazywa kształt Ziemi;

-doświadcza poprzez dotyk kształtu kuli (piłka, globus);

-wskazuje, nazywa z czego składa się Ziemia;

- zanurza ręce w wodzie, pociera dłonie piaskiem;

-wskazuje, nazywa kto/co zamieszkuje Ziemię;

-wskazuje, które zachowania są przyjazne dla środowiska (wyłączanie światła, zakręcanie kurka od kranu, segregowanie śmieci itp.);

-integruje się ze społecznością szkoły.

II. Metody pracy:

-słowne;

-pokaz;

-praktycznego działania

-zabawa.

III. Formy pracy;

-indywidualna;

-zbiorowa.

IV. Środki dydaktyczne:

piktogramy, laptop, rzutnik, głośnik, płyta z CD z nagraniem piosenki „ Ziemia – wyspa zielona”, lalki jako postaci ludzkie, figurki zwierząt, globus, piłka, miska z wodą, pojemnik z piaskiem, worki na śmieci (żółty, zielony i niebieski), słoik, butelka plastikowa, gazety, prace plastyczne/plakaty (przygotowane wcześniej przez poszczególne zespoły).

V. Przebieg zajęć:

1. Przywitanie z uczestnikami zajęć z okazji „Dnia Ziemi”.

2. Wprowadzenie w tematykę zajęć - prezentacja multimedialna.

3. Prowadzący wspólnie z uczestnikami rozmawia o kształcie Ziemi, kuli ziemskiej, prezentuje piłkę .

4.Prowadzący przedstawia uczestnikom, z czego składa się Ziemia, wykorzystuje globus, wskazuje obszary zajęte przez wodę – oceany, morza oraz te na których jest ziemia, piasek – lądy.

5. Uczestnicy mogą zanurzyć dłoń w misce z wodą oraz włożyć ręce do pojemnika z piaskiem.

6.Prowadzący razem z uczestnikami odpowiadają na pytanie, kto zamieszkuje Ziemię.

7. Uczniowie dotykają oraz oglądają figurki zwierząt oraz różne lalki - jako postaci ludzkich.

9. Odsłuchanie piosenki „Ziemia – wyspa zielona”. Prowadzący zwraca uwagę, na to co możemy robić, aby nasza Ziemia była cały czas zielona, w jaki sposób możemy o nią dbać.

10. Uczestnicy poznają sposoby dbania o środowisko (wyłączania światła, zakręcanie kranu, segregowanie śmieci).

11. Poszczególni uczniowie gaszą i zapalają światło w klasie.

12. Dopasowywanie i nazywanie kolorów worków na śmieci do odpowiadających im odpadów (niebieski – papier, zielony – szkło, żółty – plastik). Uczniowie wrzucają śmieci do odpowiednich worków (zielony – słoik, żółty – plastikowa butelka, niebieski – pogniecione gazety).

13. Prezentacja prac plastycznych przygotowanych przez poszczególne zespoły.

14. Zakończenie zajęć i rozejście się do klas (sal terapeutycznych).

Sporządziła:

Ewelina Erwin – Kamińska