Dodaj publikację
Autor
Magdalena Włodarczyk
Data publikacji
2022-06-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem metody Weroniki Sherborne.
 Pobierz (docx, 15,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Grupa 5-, 6-latki „Biedronki”

prowadząca: mgr Magdalena Włodarczyk

data: 24.02.2022r

 

Cele ogólne:

- Poznawanie własnego ciała oraz ciała partnera.- Odkrywanie swoich możliwości.- Wdrażanie do zaufania sobie i innym. 

Cele szczegółowe:

- Potrafi przystosować własne ruchy do ruchów partnera.- Potrafi się zrelaksować.- Odczuwa radość płynącą z zabawy.- Potrafi opanować własny lęk i emocje.- Czuje się bezpieczne. 

Metoda: Ruchu Rozwijającego W. Sherborne

Forma: indywidualna, grupowa, zespołowa

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta cd z nagraniem muzyki relaksacyjnej, z nagraniem piosenki, emblemat słoneczka, piórka

 

Tok zajęć:

1. Powitanie piosenką: Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce:

,,Wszyscy są , witam was, zaczynamy już czas,

Jestem ja, jesteś ty, raz- dwa- trzy x 3

 

2. Ćwiczenia w nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami - powitanie różnymi częściami ciała:

Dzieci witają się prawą ręką, łokciami, brzuchem, plecami, itp.

 

3. Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała:

leżenie na plecach, dzieci przyklejają się mocno do podłogi, jazda po podłodze;

leżenie na brzuchu i czołganie się po podłodze do przodu z wyciąganiem i zginaniem na przemian rąk i nóg;

marsz po całej sali z podnoszeniem wysoko kolan do góry, na przerwę w muzyce obracanie się dookoła własnej osi i zrobienie siadu skulnego;

chodzenie po sali, bieganie na ,,sztywnych nogach" oraz na ,,gumowych" nogach;

siedząc na podłodze uderzanie o podłogę najpierw piętami, potem całą stopą w rytm muzyki - na przemian wolno i szybko;

siad prosty rozwarty (kolana zgięte) dotykanie kolan łokciami, na przemian prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie

siedząc w kole wykonywanie przez dzieci zabawnych min

turlanie się oraz turlanie kolegi po podłodze;

 

4. Ćwiczenia pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu:

relaks -odpoczynek w leżeniu na plecach, mięśnie rozluźnione, wykonywanie głębokich oddechów

dobieranie się parami, jedna osoba robi ,,mostek", a druga obchodzi ją na czworakach, przechodzi pod, przez, dookoła itp.

grupa tworzy tunel pozostałe dzieci czołgają się pod tunelem na plecach, brzuchu itp.

 

5. Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą: ćwiczenia ,,z" w parach (partner aktywny i partner bierny):

,,prowadzenie ślepca ''- jedno dziecko zamyka oczy, a drugie oprowadza je po sali,

,,rolowanie dywanu" - jedno dziecko leży na podłodze, drugie go turla,

,,wycieczka" - ciąganie leżącego partnera za nogi po sali,

jedno dziecko leży na brzuchu na dywanie, ma wyprostowane przed sobą ręce, a drugie dziecko przechodzi okrakiem na czworakach nad nimi, zaczynając od nóg do głowy: powtórzyć to 3 razy.

,,kangury" - jedno dziecko jest matką i tuli w ...